Wczesnośredniowieczne grodzisko w Stradowie w gminie Czarnocin zamieniło się w plan filmowy. Kręcone w tym miejscu sceny batalistyczne, głównie z udziałem statystów, są częścią powstającego filmu „Legiony”, opowiadającego o legendarnej formacji Józefa Piłsudskiego. Reżyserem obrazu jest Dariusz Gajewski, twórca takich produkcji jak „Warszawa” czy „Obce niebo”.
Filmowcy pozostaną w gminie Czarnocin przez kilka dni. Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w sierpniu ubiegłego roku, a poszczególne sceny kręcone są w różnych miejscach w kraju. Opowieść skupia się na bojowym czynie Legionów Polskich z lat 1914-1916, czyli od wymarszu z Oleandrów aż po bitwę pod Kostiuchnówką. Epilogiem będą wydarzenia z listopada 1918. Jedną z kluczowych dla fabuły scen jest inscenizacja słynnej szarży pod Rokitną z 13 czerwca 1915 r. Największą scenę batalistyczną zrealizowano pod Sowią Górą w województwie mazowieckim.
W postać marszałka Józefa Piłsudskiego wciela się Jan Frycz, a w pozostałych rolach zobaczymy m.in. Borysa Szyca, Antoniego Pawlickiego, Sebastiana Fabijańskiego, Bartosza Gelnera oraz debiutującą na dużym ekranie Wiktorię Wolańską. Twórcy „Legionów” wskazują na rozmach i skalę przedsięwzięcia. Budżet produkcji wynosi ponad 28 mln zł. Na ekrany kin obraz wejdzie w przyszłym roku.
Grodzisko w Stradowie jest największym tego typu obiektem w Polsce. Jego powstanie i istnienie od VIII do X wieku związane jest z państwem Wiślan. Grodzisko położone jest na wzgórzu w odległości około 750 m od wsi Stradów, ma kształt podkowy, a jego wały otoczone są suchą fosą osiągającą wysokość do 18 metrów. Razem z podgrodziami grodzisko obejmowało obszar około 25 hektarów.