O roli poezji w kształtowaniu świadomości Polaków w czasach PRL mówił podczas wykładu Jan Polkowski – poeta, pisarz i działacz antykomunistyczny oraz rzecznik prasowy rządu Jana Olszewskiego. Spotkanie miało miejsce w Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Rozmowę prowadził dziennikarz i działacz antykomunistyczny – Józef Ruszar.
W trakcie wykładu poruszona była między innymi historia czasopisma „Zapis” wydawanego w drugim obiegu, publikującego literaturę i poezję zakazaną przez władze komunistyczne. Wspominano również zmagania poetów i pisarzy tworzących w okresie najsilniejszej cenzury, chcących poprzez swoją twórczość uświadamiać społeczeństwo o realiach komunistycznej Polski.
Jak mówi Jan Polkowski, znaczenie poezji w trakcie walk o wolność w okresie PRL jest często niesłusznie pomijana. Dodaje również, że oprócz bycia narzędziem edukacyjnym niesie ze sobą walory kulturalne.
– Gdyby poezja służyła jedynie do uświadamiania społeczeństwa, to nie mielibyśmy w naszej historii tylu wspaniałych poetów. Poezja jest dla nas szczególnie istotna, ponieważ chroni w języku wolność i świadomość narodową – mówi.
Spotkanie zorganizowane przez „Przystanek Historia” było częścią cyklu „Ludzie (w) historii” w którym zagadnienia dotyczące dziejów Polski prezentowane są przez pryzmat indywidualnych losów poszczególnych osób.