W Pińczowie kują sowy na potęgę. W ruch poszły młotki, dłuta, łopatki i szpachelki. Dzierży je w dłoniach grupa rzeźbiarzy z różnych części Polski, którzy do stolicy Ponidzia zjechali na tygodniowy plener rzeźbiarski. Wydarzenie jest częścią gminnych obchodów 590. rocznicy lokacji miasta, a jego efektem finalnym ma być pięć sów wyrzeźbionych w popularnym „pińczaku”.
Rzeźby staną później w różnych częściach miasta, tworząc nowy, „sowi” szlak turystyczny. Według ludowej legendy pierwotnie nazwa miasta miał brzmieć: Pięćsów. Osadę mieli tak nazwać rycerze, którym nocny odpoczynek zakłóciły hałaśliwe ptaki. Inna ludowa wersja traktuje, że pięć sów do przyszłego Pińczowa doprowadziło pewnego pobożnego pustelnika, który postanowił w tym miejscu zbudować drewnianą kapliczkę, gdzie z czasem zaczęli gromadzić się wierni.
Pińczów o sowach pamięta i chce je do siebie zaprosić na nowo, czyniąc z nich kolejną atrakcję turystyczną. Pomocni w tym mają okazać się rzeźbiarze i zaproszeni przez nich współpracownicy. To m. in. uczniowie klas zerowych ze Szkoły Podstawowej nr 2. Rzeźbienie w wapieniu pińczowskim, jak przyznali, bardzo przypadło im do gustu.
W plenerze bierze udział m.in. Jerzy Zysk, rzeźbiarz ze Strzegomia, który na co dzień tworzy dzieła w słynnym granicie strzegomskim. Jak powiedział, wapień pińczowski jest o wiele bardziej wdzięcznym materiałem. Artysta zostawi po sobie w rzeźbę sowy w locie.
Iwona Senderowska, dyrektor Pińczowskiego Centrum Kultury podkreśla, że rocznica praw miejskich jest idealną okazją do zaprezentowania tego, co w Pińczowie najlepsze, czyli całego dziedzictwa kulturowego, w tym również zasobów naturalnych, których tamtejszy kamień jest ważną częścią. Iwona Senderowska dodaje, że w mieście ma powstać „sowi szlak”, który będzie prowadził po najciekawszych zakątkach Pińczowa. Na jego trasie znajdą się wyrzeźbione w trakcie pleneru ptaki. – Liczymy, że przez te kilka dni uda się stworzyć piękne i różnorodne sowy – podsumowała Iwona Senderowska.
Pięć sów wyrzeźbionych w pińczaku podziwiać będzie można w trakcie oficjalnego otwarcia sowiej wystawy już w sobotę na dziedzińcu Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury. Uroczystości rocznicowe lokacji Pińczowa rozpocznie w piątek sesja naukowa poświęcona historii miasta, a zakończy w niedzielę msza święta w kościele św. Jana Apostoła i Ewangelisty.