Kolejnych odkryć dokonują archeolodzy pracujący w Pińczowie na terenie budowanej obwodnicy miasta. Prace prowadzone są tuż przy drodze wojewódzkiej 767 w stronę Buska-Zdroju. Naukowcy do tej pory odkryli m.in. pozostałości dwóch chat z czasów rzymskich, pradziejowe lodówki, a także naczynia, grot strzały i dobrze zachowany nóż.
Wykopaliska prowadzi grupa studentów z Krakowa pod kierunkiem Dariusza Grenia, archeologa i pracownika Muzeum Regionalnego w Pińczowie i krakowskiego archeologa Mateusza Okońskiego. Do tej pory przebadany został obszar około 40 arów, na którym znaleziono ponad 50 obiektów.
– Najbardziej interesujące są obiekty mieszkalne. Mamy pozostałości dwóch chat z okresu wpływów rzymskich Z zabytków ruchomych natrafiliśmy na wiele elementów ceramiki – tłumaczy Mateusz Okoński.
Archeolodzy spodziewali się, że w tym miejscu mogą natrafić na cenne znaleziska. Mateusz Okoński dodaje, że na podstawie artefaktów można założyć, że w czasach Chrystusa, przy obecnej drodze z Pińczowa do Buska mieściła się cała osada. Mieszkańcy tego terenu zajmowali się rolnictwem, wyrabianiem naczyń i polowaniem. Bliskość Nidy pozwala założyć, że znajdowały się na tych terenach także pastwiska zwierząt hodowlanych.
– Dla nas archeologów zebrany materiał jest bardzo cenny. Daje możliwość wglądu w codzienne życie mieszkańców tego terenu – zaznacza.
Obszar badawczy znajduje się w okolicach wzgórza Grodzisko. Wykopaliska potrwają jeszcze przez miesiąc. Po ich zakończeniu i opracowaniu materiału Muzeum Regionalne w Pińczowie będzie starało się o pozyskanie cennych dla miasta zabytków. Prowadzone prace badawcze nie wpływają na opóźnienie przy budowie obwodnicy miasta, która postępuje zgodnie z harmonogramem.