Takich pieniędzy na poprawę jakości powietrza dla naszego regionu jeszcze nie było. Ponad 4 miliardy złotych w ciągu najbliższych 10 lat może trafić do mieszkańców województwa świętokrzyskiego na termomodernizację budynków, wymianę starych pieców na nowe czy podłączenie budynków do sieci ciepłowniczej lub gazowej.
Maksymalna kwota dofinansowania to 53 tysięcy złotych. W środę rozpoczyna się nabór wniosków w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”. Dokumenty o dofinansowanie inwestycji będzie można składać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.
Ryszard Gliwiński, prezes funduszu zaznacza, że jest to przełomowy program. Będą mogli z niego skorzystać wszyscy mieszkańcy regionu, którzy mieszkają w domach jednorodzinnych. W zależności od dochodu zainteresowani mogą liczyć między innymi na dofinansowanie w wysokości od 32 do 90 procent, poniesionych kosztów inwestycji, których minimalna wartość wynosi 7 tysięcy złotych.
Wartość dofinansowania jest obliczana na podstawie dochodu na osobę. Na największe dofinansowanie mogą liczyć gospodarstwa, w których miesięczny dochód na członka rodziny wynosi do 600 złotych netto. Natomiast przy dochodach powyżej 1600 złotych netto, możemy liczyć na dofinansowanie do 32 procent. Pozostały koszt inwestycji będzie można sfinansować w ramach pożyczki, bądź ze środków własnych.
– Mieszkaniec może wykonać kompleksową termomodernizację, wymienić piec oraz docieplić dom, wymienić stolarkę okienną i drzwiową – dodaje Ryszard Gliwiński.
Dodatkowo mieszkańcy mogą się ubiegać o niskooprocentowane kredyty na montaż instalacji fotowoltaicznej i kolektorów słonecznych. Takie inwestycje mogą zostać dofinansowane do 100% w formie pożyczki. Wnioski będzie można składać za pośrednictwem stron internetowej.
– Zachęcamy do odwiedzenia naszego portalu i wypełnienia wniosku drogą elektroniczną. Jest to dużo prostsze. Wniosek pełni też formę wstępnego audytu energetycznego – mówi Ryszard Gliwiński.
Bartłomiej Dorywalski, doradca wojewody świętokrzyskiego przekonuje, że składanie wniosku nie powinno sprawić problemu mieszkańcom. Dodaje, że program opracowywany w Kielcach będzie stosowany w całej Polsce.
Plany zakładają, że program „Czyste Powietrze” będzie realizowane przez dziesięć lat, a jego łączny budżet w kraju wyniesie 103 miliardów złotych.