List Intencyjny pomiędzy województwem świętokrzyskim a Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach w sprawie powołania w stolicy regionu Klinicznego Szpitala Uniwersyteckiego podpisali dziś marszałek województwa, rektor uczelni oraz dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
W ramach porozumienia powstanie zespół, który przez najbliższe dwa lata będzie wypracowywał ścieżki pozwalające przekształcić szpital na Czarnowie w szpital uniwersytecki.
Jak informuje profesor Jacek Semaniak, rektor UJK, te najbliższe kilkanaście miesięcy pozwoli zorientować się m.in., jak wyglądać będzie finansowanie szpitala klinicznego.
– Szpital uniwersytecki, to nie tylko diagnostyka, terapia, punkt pierwszej pomocy medycznej w sytuacjach alarmowych, ale to jest też tworzenie przestrzeni do kształcenia studentów, a kształcenia studentów nie ma, jeżeli nie ma działalności naukowej – dodał profesor Jacek Semaniak.
Profesor Stanisław Głuszek, prorektor ds. medycznych UJK dodał, że ten czas zostanie przeznaczony na poszerzenie bazy, zatrudnianie nowych specjalistów oraz rozszerzenie świadczeń medycznych.
– Chcemy poszerzać bazę dydaktyczną, zachować dotychczasowych specjalistów i zatrudnić nowych. Chcemy również wprowadzić nowe świadczenia medyczne, np. z zakresu okulistyki, laryngologii i transplantologii. W związku z tym chcemy stworzyć bardzo dobre warunki do kształcenia na kierunkach medycznych, szczególnie na kierunku lekarskim – mówi profesor Stanisław Głuszek.
Jak mówi Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego, by przyciągnąć do Kielc studentów kierunków lekarskich, władze województwa zamierzają ufundować dla nich stypendia.
-Brakuje lekarzy w Polsce, także w naszym województwie. Średnia wieku lekarza w naszym regionie to około 55 lat. Dlatego musimy zrobić wszystko, by przyciągnąć do nas młode osoby, które za kilka lat skończą studia medyczne. Stąd pomysł na ufundowanie dla nich stypendiów. Myślę, że będzie to kwota około 2 tysięcy złotych miesięcznie dla kilkudziesięciu żaków – mówi Adam Jarubas.
Andrzej Domański, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, przyznaje, że zmiana statusu placówki to duża szansa dla lecznicy, ale także wymierne korzyści dla miasta.
Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach jest jednym z największych, wieloprofilowych podmiotów leczniczych w Polsce. W jego strukturach działa 31 klinik i około 60 poradni i przychodni, w tym Świętokrzyskie Centrum Kardiologii, Świętokrzyskie Centrum Neurologii oraz Świętokrzyskie Centrum Pediatrii.