Codziennie jeden mieszkaniec województwa świętokrzyskiego dowiaduje się, że zachorował na nowotwór głowy i szyi. Ta grupa nowotworów stanowi już szóstą, co do częstości występowania, wśród wszystkich rodzajów raka.
W Kielcach zainaugurowano dziś Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Podczas kampanii odbywać się będą bezpłatne prelekcje dla uczniów i nauczycieli oraz badania profilaktyczne.
Jak informuje dr Jakub Spałek z Kliniki Otolaryngologii Chirurgii Głowy i Szyi w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, objawy towarzyszące nowotworom głowy i szyi bardzo często można pomylić z przeziębieniem, dlatego wielu chorych zgłasza się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby.
– Zależy nam na tym, by pacjenci byli badani i diagnozowani jak najwcześniej. Niestety w Polsce ponad 60% pacjentów diagnozowanych jest na chorobę nowotworową głowy i szyi już w trzecim i czwartym stadium zaawansowania, kiedy możliwość przeżycia wynosi wtedy zaledwie kilkanaście procent. Objawy nowotworów tej grupy bardzo często są bagatelizowane, ponieważ mogą być pomylone ze zwykłym przeziębieniem. Zalicza się do nich chrypkę, uczucie zatkania w nosie, owrzodzenia na błonie śluzowej, ból gardła, czy problemy z połykaniem. Jeżeli te objawy utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie, wówczas koniecznie trzeba się zgłosić do lekarza – mówi dr Jakub Spałek.
Do nowotworów głowy i szyi zalicza się wszystkie nowotwory górnego odcinka drogi oddechowo- pokarmowej, w tym wargi, jamy ustnej, języka, migdałków, jamy nosowo-gardłowej, gardła dolnego, krtani, nosa, zatok przynosowych, podstawy czaszki, oczodołu, ślinianek, ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego, skóry głowy i szyi, jak również nowotwory zlokalizowane na szyi, czyli układu chłonnego i tarczycy.
Jak informuje Jadwiga Zapała ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, najbliższe spotkanie skierowane do nauczycieli odbędzie się we wtorek.
– Wspólnie będziemy zastanawiać się, w jaki sposób rozmawiać o profilaktyce nowotworów głowy i szyi w szkołach, ponieważ czynnikiem ryzyka wystąpienia tego rodzaju raka jest np. palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, czy zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego. Z kolei w środę będziemy mieć spotkanie skierowane do młodzieży licealnej – mówi Jadwiga Zapała.
Natomiast w czwartek będzie można skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi dla osób w wieku 40 – 65 lat.
Szczegółowy harmonogram VI Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi:
17 września 2018r.
- Konferencja prasowa na temat problematyki nowotworów głowy i szyi – godz.11.00 sala konferencyjna II piętro przy Dyrekcji
- Spotkanie dla pacjentów po operacji usunięcia krtani na temat żywienia i innych elementów stylu życia po leczeniu „Styl życia po leczeniu nowotworów głowy i szyi” – godz. 11.30 – sala telewizyjna Klinika Radioterapii (parter) Świętokrzyskiego Centrum Onkologii
18 września 2018r.
Podczas konferencji dla nauczycieli inaugurującej kolejną edycję programu edukacji onkologicznej szkół województwa świętokrzyskiego w godz. 12.30 – 13.00 zaplanowany jest panel edukacyjny pn. „Nowotwory głowy i szyi – warto rozmawiać” – sala konferencyjna im. prof. T. Koszarowskiego. W panelu wykłady:
- „Po stronie przeżycia – VI Europejski Tydzień Nowotworów Głowy i Szyi”
- „Dlaczego warto rozmawiać o profilaktyce nowotworów głowy i szyi w szkołach?
19 września 2018r. godz. 9.00 – 11.00
Spotkanie edukacyjne dla młodzieży I LO im. Żeromskiego pn. „Styl życia a profilaktyka nowotworów głowy i szyi”
20 – 21 września 2018r.
Bezpłatne badania przesiewowe w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi dla osób w wieku 40-65 lat z objawami mogącymi wskazywać na ryzyko nowotworu regionu głowy i szyi w Poradni Chirurgii Głowy i Szyi po wcześniejszym uzgodnieniu wizyty pod numerem tel. 4136 74 653