Po raz szósty na ulicy Sienkiewicza, przy mostku nad Silnicą zorganizowany został piknik Dary Świętokrzyskich Lasów. W programie imprezy znalazły się m. in. wybory najlepszego grzybiarza, nauka rozpoznawania grzybów, prezentacja zbiorów, pokazy sokolnicze i sportowe oraz koncerty muzyki myśliwskiej. Można było także spróbować specjałów leśnych przygotowanych przez Grzegorza Russaka.
Część artystyczna poprzedzona została poszukiwaniem najbardziej okazałych grzybów w lasach Daleszyc, Łagowa i Zagnańska.
Jak powiedziała Magdalena Miazga z nadleśnictwa w Suchedniowie, takie akcje prowadzone są, aby uświadomić mieszkańcom naszego kraju, że polskie lasy są wspólnym dobrem całego społeczeństwa. Dodała, że każdy Polak powinien czuć się dumny z tego naturalnego bogactwa.
Impreza, jak co roku przyciągnęła na mostek nad Silnicą pasjonatów grzybobrania oraz osoby, którym zależy na dobru polskich lasów.
– Przychodzimy na te obchody już od kilku lat. Zawsze z niecierpliwością czekamy na gulasz grzybowy i inne specjały. Powinno się takie akcje częściej organizować, ponieważ ludzie w dzisiejszych czasach boją się chodzić do lasu, boją się poznawać polską przyrodę i zdecydowanie jest to duży problem – mówili.
Popularnością wśród odwiedzających cieszyły się również stoiska oferujące darmowe próbki naturalnego, leśnego miodu. Jak mówił Łukasz Czubak z nadleśnictwa w Daleszycach, bardzo dobrą informacją dla polskiego ekosystemu jest rosnąca liczba dzikich pszczół. Zaznacza, że sytuacja w Polsce jest ewenementem na skalę całego świata oraz dodatkowym powodem do dumy.
Tegoroczny piknik jest realizowany w ramach kampanii „Lasy Państwowe. Dla lasu, dla ludzi”, której celem jest przybliżenie społeczeństwu pracy leśników na rzecz człowieka i przyrody. Organizatorem pikniku Dary Świętokrzyskich Lasów były Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu oraz Nadleśnictwo Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”.