Jubileuszowa gala 50-lecia istnienia Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach odbyła się w Filharmonii Świętokrzyskiej. To jeden z największych, wieloprofilowych podmiotów leczniczych w Polsce. W jego strukturach działa 31 klinik i około 60 poradni i przychodni, w tym Świętokrzyskie Centrum Kardiologii, Świętokrzyskie Centrum Neurologii oraz Świętokrzyskie Centrum Pediatrii.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz województwa, Kielc i powiatu kieleckiego oraz pracownicy szpitala.
Gala rozpoczęła się od prezentacji krótkiego filmu ukazującego 50-letnią historię Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
Jak powiedział Wojciech Lubawski, prezydent Kielc, trudno jest przecenić poczucie bezpieczeństwa stworzone dla mieszkańców miasta i województwa przez szpital na Czarnowie.
– Z roku na rok wzrasta poziom obsługi medycznej naszych mieszkańców. W połączeniu z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego szpital tworzy dobry zespół. Wiadomo, że brakuje pielęgniarek i lekarzy, dlatego podjęcie tego wysiłku przez uczelnię pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość – dodał Wojciech Lubawski.
Podczas gali wojewoda Agata Wojtyszek przypomniała, że już w przyszłym roku w szpitalu na Czarnowie otworzone zostanie centrum urazowe, które będzie oferowało kompleksową pomoc osobom poszkodowanym w czasie np. katastrof drogowych.
– To, że udało nam się rekomendować skutecznie za utworzeniem centrum urazowego dla dorosłych, a w przyszłości także dla dzieci, wskazuje, że szpital nadal może się rozwijać. Nieustannie dbamy o to, by zapewnić jak najlepsze warunki. Myślę, że pacjenci ziemi świętokrzyskiej mogą się czuć bezpiecznie, ponieważ w szpitalu wojewódzkim znajdą fachową opiekę – powiedziała Agata Wojtyszek.
Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości przypomniał, że szpital powstawał w trudnych latach sześćdziesiątych, ale wspólnymi siłami udało się stworzyć prężny dziś ośrodek leczniczy.
– W tym roku świętujemy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości i 50 lat istnienia szpitala wojewódzkiego, który powstawał przecież w bardzo trudnych dla naszego kraju czasach. To były lata 70. i 80., a potem transformacja, jednak szpital zawsze pokazywał, że dla niego najważniejsi są pacjenci - dodał Krzysztof Słoń.
Na gali obecny był także Jan Gierada, wieloletni dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, który z tą placówką związany był przez 43 lata, natomiast dyrektorem naczelnym szpitala na Czarnowie przez 16 lat. W tym czasie wybudowano m.in. Świętokrzyskie Centrum Kardiologii, szpitalny oddział ratunkowy, lądowisko dla helikopterów, zmodernizowano oddział neurologiczny, udarowy i rehabilitacyjny oraz wyremontowano wiele oddziałów.
Jak powiedział Jan Gierada, siłą szpitala na Czarnowie są jego pracownicy.
– Ten szpital jest wiarygodny, ponieważ zatrudnia doskonałą kadrę. Ci ludzie cały czas się kształcili i nadal dokształcają. Szpital się przekształcił w oddziały kliniczne, a potem w kliniki, więc niejeden polski szpital może się na nas wzorować – dodał Jan Gierada.
Podczas gali odznaczeniami przyznanymi przez Prezydenta RP uhonorowani zostali najbardziej zasłużeni pracownicy szpitala.
Jak przyznał dr Zdzisław Domagała, który otrzymał złoty krzyż za działania na rzecz rozwoju medycyny oraz ochrony zdrowia, a który w szpitalu na Czarnowie pracuje od prawie 40 lat, ta lecznica jest dla niego drugim domem.
– Jestem chyba pracoholikiem, bo często zdarza mi się pracować prawie po 16 godzin na dobę. Bardzo lubię swoją pracę, pomagać dzieciom. W szpitalu jestem najstarszym stażem lekarzem pediatrą, więc chyba już czas odejść na emeryturę – dodał Zdzisław Domagała.
W trakcie gali wręczone zostały także statuetki „Przyjaciel Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego”. Lista wszystkich uhonorowanych dostępna jest na naszej stronie internetowej.
Jubileusz 50-lecia istnienia Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach zwieńczył koncert Grzegorza Turnaua.
Lista wyróżnionych:
Złoty Krzyż Zasługi:
Zdzisław Domagała
Srebrny Krzyż Zasługi:
Wiesława Nowocień
Lidia Schustler
Złoty medal za długoletnią służbę:
Stanisław Buda
Zdzisława Aleksandra Głuszek
Dorota Jabłońska
Ewa Jankowska-Zboś
Ewa Jaros
Elżbieta Kłujszo
Celina Kubicka
Tadeusz Mierzwa
Marian Stefan Paluchowski
Jacek Janusz Parandyk
Janusz Siedlecki
Krzysztof Skiba
Izabela Mirosława Skonieczna
Anna Barbara Sodo
Barbara Maria Srebrzyńska
Jacek Józef Strypuła
Krystyna Wilk
Danuta Wojtecka
Jerzy Zapart
Mirosław Złocki
Srebrny medal za długoletnią służbę:
Dorota Elżbieta Adamczyk-Krupska
Barbara Jolanta Iwan
Grażyna Ściegienna-Zdeb
Statuetki Przyjaciel Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego:
1. Profesor Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia
2. Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski
3. Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego
4. Wojciech Lubawski, prezydent Kielc
5. Jan Piotrowski, Biskup Kielecki
6. Małgorzata Kiebzak, dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia
7. Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
8. Doktor Marek Tombarkiewicz, dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, były wiceminister zdrowia
9. Profesor Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego
10.Profesor Stanisław Głuszek, prorektor do spraw Medycznych UJK, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego
11. Profesor Marianna Janion, dziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu, kierownik II Kliniki Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego
12. Prof. dr hab. inż. Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.
13. Dr Tadeusz Dziekan, rektor Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach.
14. Dr Grzegorz Gałuszka, rady sejmiku województwa świętokrzyskiego, dziekan Wydziału Nauk Medycznych Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych
15. Renata Antos, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Morawicy
16. Tadeusz Kowalczyk- rady sejmiku województwa świętokrzyskiego, przewodniczący Rady Społecznej szpitala
17. Marek Gos, wieloletni przewodniczący Rady Społecznej Szpitala, były poseł, były członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego
18. Henryk Długosz – były poseł, I przewodniczący I Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego i Przewodniczący I Rady Społecznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolone.
19. Doktor Barbara Sarnecka-Schunke – była dyrektor naczelna Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego
20. Jan Gierada- związany ze szpitalem przez długie lata, wieloletni dyrektor naczelny szpitala
21. Doktor Bolesław Rylski- wieloletni były zastępca dyrektora do spraw medycznych
22. Alicja Orlińska – przez długie lata pełniła funkcję Przełożonej Pielęgniarek w szpitalu
23. Krystyna Tambor – była Naczelna Pielęgniarka
24. Maria Wszędybył – była Główna Księgowa szpitala
25. Barbara Kubicka – przez lata pełniła funkcję Głównej Księgowej