Parlament Europejski przegłosował uruchomienie artykułu 7 Traktatu o Unii Europejskiej wobec Węgier. Za przyjęciem rezolucji głosowali europosłowie Platformy Obywatelskiej w tym także świętokrzyski poseł Bogdan Wenta.
XXI dzielnica stolicy Węgier – Czepel, jest miastem partnerskim Kielc. Doskonałe relacje z Węgrami mają inne świętokrzyskie miejscowości. Na Świętym Krzyżu przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego, ofiarowane benedyktynom w XI wieku przez syna króla Węgier Emeryka.
Zdaniem prezesa Stowarzyszenia Projekt Świętokrzyskie, a także kandydata na prezydenta Kielc Bogdana Wenty środowe głosowanie rezolucji na temat praworządności na Węgrzech i uruchomienie artykułu 7 nie oznacza automatycznego wprowadzenia sankcji wobec tego kraju.
– Kolejnym krokiem po głosowaniu przez Parlament jest to, że przedmiot sprawy idzie do tzw. trylogu, czyli do negocjacji, odbywających się pomiędzy trzema instytucjami: Parlamentem, Komisją Europejską i Radą Europy. To nie jest tak, że Parlament sam podejmuje decyzję, która od razu jest wykonywana – dodaje.
Bogdan Wenta podkreśla, że ocenianie polityków tylko po tym, kto głosował za, a kto głosował przeciw rezolucji w sprawie Węgier, jest niewłaściwym spłycaniem narracji i wykorzystywaniem jej do celów politycznych.
– Aby zrozumieć treść tej rezolucji, należy zapoznać się ze wszystkimi punktami, opartymi na badaniach, wymianie informacji i poprawkach, które ten dokument zawiera. W naszej krajowej narracji ta rezolucja sprowadza się tylko do sankcji wobec Węgier – dodaje.
Parlament Europejski poparł w środę uruchomienie art. 7 unijnego traktatu wobec Węgier. W tej kwestii za decyzją opowiedziało się w sumie 448 eurodeputowanych, przeciw było 197, a 48 wstrzymało się od głosu. W głosowaniu europarlamentarzyści Platformy Obywatelskiej głosowali za, a posłowie PiS głosowali przeciw.