Jest zgoda kieleckich radnych na wykupienie udziałów w pałacyku Tomasza Zielińskiego w Kielcach. Dzięki temu budynek, w którym mieści się Dom Środowisk Twórczych, znajdzie się we władaniu miasta.
Jak informowaliśmy, miasto jest właścicielem 1/5 udziałów, natomiast reszta należy do byłych spadkobierców. Filip Pietrzyk, dyrektor wydziału gospodarki nieruchomościami i geodezji w Urzędzie Miasta w Kielcach informuje, że jak dotąd udało się porozumieć z jednym z właścicieli.
Wykupienie jednego udziału będzie kosztowało miasto około 1 miliona 400 tysięcy złotych.
Prezydent Kielc, Wojciech Lubawski przyznaje, że jest zadowolony z jednogłośnej decyzji radnych w tej sprawie.
– Nie ma sytuacji bez wyjścia, bo oczywiście mogłoby tak być, że musielibyśmy się stamtąd wyprowadzić. Tylko spadkobiercy prawdopodobnie nie wiedzą, że tam jest plan miejscowy, który w precyzyjny sposób określa, że pałacyku ma być prowadzona działalność kulturalna. Myślę, że oddaliliśmy zagrożenie, że musielibyśmy zrezygnować z tego obiektu – powiedział Wojciech Lubawski.
Podczas sesji kieleccy radni zgodzili się także na zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego dotyczące rejonu ulic Krakowskiej i Podklasztornej. Zmiana w dokumencie umożliwi budowę parkingu wielopoziomowego na Podkarczówce.
Artur Hajdorowicz, dyrektor wydziału rozwoju i rewitalizacji w ratuszu wyjaśnia, że z wnioskiem o sporządzenie planu wystąpiła do urzędu Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa Armatury. Trzypiętrowy budynek miałby powstać w miejscu istniejącego parkingu, który funkcjonuje przy skrzyżowaniu ulic Krakowskiej i Poklasztornej. Docelowo nowy obiekt mógłby pomieścić około 300 pojazdów.
Miejscy radni wyrazili także zgodę na uchwalanie zmian w planie zagospodarowania w obszarze ulic Wrzosowej i księdza Jerzego Popiełuszki. Został on sporządzony na potrzeby budowy Centralnych Laboratoriów Głównego Urzędu Miar. Jednocześnie, zgodzili się, aby urząd wykupił od prywatnych właściciel nieruchomość przy ulicy Kamińskiego w pobliżu Karczówki, by przekazać ją potem Narodowemu Funduszowi Zdrowia pod budowę nowej siedziby.
Pierwotnie NFZ miał wybudować swoje biura na działce przy ulicy Wrzosowej. Jednak ze względu na plany budowy w tym miejscu laboratoriów GUM, Fundusz musiał zwrócić działkę ratuszowi. W zamian otrzymał teren położony między ulicami Karczówkowską a Kamińskiego, w pobliżu Karczówki.