Innowacyjny zabieg wszczepienia tytanowej protezy wykonanej w całości za pomocą druku 3D przeprowadzono po raz pierwszy w Specjalistycznym Szpitalu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym „Górka” w Busku-Zdroju. Tzw. implant personalizowany został w całości zaprojektowany i wyprodukowany na potrzeby chorej pacjentki.
Zabieg wykonał zespół lekarzy ze szpitala „Górka” pod kierunkiem ordynatora oddziału ortopedii dorosłych Sławomira Marcinkowskiego. Jak tłumaczy ordynator, tego typu zabieg w buskiej lecznicy został wykonany po raz pierwszy. Wymagał tego stan układu kostnego chorej pacjentki.
Dr Sławomir Marcinkowski podkreśla, że implanty z druku 3D, również te dedykowane konkretnym pacjentom, stosowane są w medycynie coraz częściej i są przyszłością opieki zdrowotnej.
Przypadek chorej pacjentki ze szpitala „Górka”, u której wykonano zabieg mimo zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej i towarzyszących jej powikłań jest pierwszym tego typu w regionie. Podobny zabieg w Polsce wykonano tylko kilka razy. Ordynator ortopedii dorosłych w szpitalu „Górka” zaznacza, że zabieg przetarł ścieżkę do dalszych zabiegów tego typu i otworzył tym samym nową kartę w historii buskiego szpitala i całej świętokrzyskiej ortopedii.
– Z takim problemem spotkaliśmy się po raz pierwszy. By pomóc chorej musieliśmy posłużyć się implantem dedykowanym. W przyszłości takie zabiegi mogą odbywać się częściej, a my mamy już w tym obrębie za sobą pierwsze doświadczenie – powiedział Sławomir Marcinkowski.
Lekarzy z Buska-Zdroju dokonujących zabiegu wsparli ordynator oddziału szpitala klinicznego w Otwocku dr Andrzej Sionek oraz ordynator oddziału szpitala specjalistycznego w Stalowej Woli Dariusz Sowa. Zabieg wykonano u pacjentki dwa tygodnie temu. Poruszająca się do tej pory wyłącznie przy pomocy balkoniku i wózka inwalidzkiego kobieta, dziś stawia już samodzielnie pierwsze kroki.
Zastępca dyrektora szpitala „Górka” Marek Arabski tłumaczy, że implant personalizowany dla chorej wykonała jedna z amerykańskich firm współpracująca z buską lecznicą.
– Jesteśmy ośrodkiem, który specjalizuje się w endoprotezoplastyce stawu biodrowego i kolanowego. Posiadamy świetną kadrę, która cały czas podnosi swoje kwalifikacje i często przyjmuje pacjentów z bardzo ciężkimi przypadkami. Cieszy nas przede wszystkim radość pacjentów, którzy po zabiegach nie kryją swojego zadowolenia z możliwości pełnego powrotu do sprawności – podkreślił wicedyrektor buskiego szpitala.
Staraniem dyrekcji i lekarzy z buskiego szpitala zabieg w całości został sfinansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Szpital „Górka” jest jedną z placówek Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A. Specjalizuje się w ortopedii i rehabilitacji, kiedyś wyłącznie małych pacjentów, dziś również osób dorosłych.