Dziś ostatnie akcenty przeglądu filmów „Rok buntu. 1968 w kinie europejskim”. W Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu w Kielcach o godz. 17.00. wyświetlony zostanie film pt. „Ręce do góry” z 1967 roku w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Jest to ostatni obraz twórcy nakręcony w Polsce.
„Ręce do góry”, to wielowarstwowa historia, na którą składają się różne epoki historyczne. Opowieść rozpoczyna się spotkaniem z okazji rocznicy uzyskania dyplomu byłych studentów Akademii Medycznej. Coraz bardziej upojeni alkoholem, w tańcu sterowanym muzyką Krzysztofa Komedy, wybierają się w podróż do przeszłości. Raz po raz zaciera się granica między rzeczywistością a pijackim zwidem. Krytyczny rozrachunek, jakiego dokonuje Skolimowski, jest jednak jak najbardziej realny. Pokazywana przez reżysera młodzież jest wygodna i konformistyczna. Scena, w której okazuje się, że na lepionym przez nich plakacie Stalin ma dwie pary oczu, należy do najbardziej znanych w historii kina polskiego. Zorientowawszy się, co zrobili, bohaterowie uciekają przerażeni.
Po projekcji filmu odbędzie się dyskusja z dr. hab. Piotrem Osęką z Polskiej Akademii Nauk o polskim Marcu 1968. Osęka jest historykiem, badaczem najnowszych dziejów Polski. To także autor książek „Syjoniści, inspiratorzy, wichrzyciele. Obraz wroga w propagandzie Marca 1968”, „Mydlenie oczu. Przypadki propagandy w Polsce”, „My, ludzie z Marca. Autoportret pokolenia ’68”. Wiele jego artykułów historycznych ukazało się na łamach „Polityki” i „Gazety Wyborczej”.
Organizatorami przeglądu, na który złożyły się 4 filmy, są: Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Czeskie Centrum, Goethe-Institut w Warszawie, Instytut Słowacki i Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach.