10 procent uczniów jest dręczonych, 2 procent nawet codziennie – to wnioski z raportu dotyczącego przemocy w szkole, który w 2015 roku opublikował Instytut Badań Edukacyjnych. Część nauczycieli nie radzi sobie z problemem przemocy w szkole i nie wie jak jej zapobiegać. Pomóc im chce Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty oraz Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.
Jak mówi Barbara Dziedzic, dyrektor ośrodka – przedstawiciele szkół w całym województwie będą mogli uczestniczyć w szkoleniu dotyczącym agresji dzieci i młodzieży oraz cyberprzemocy.
– Te szkolenia dotyczą również sposobu postępowania przez nauczycieli, tworzenia ścieżki zaradczej. Pokażemy im jak rozwiązywać problemy i współpracować z rodzicami – tłumaczy Barbara Dziedzic.
Problem dostrzega również większość szkół. W Zespole Szkół Elektrycznych uczniowie odbywają między innymi spotkania z policjantami, którzy opowiadają o tym, co może młodym ludziom grozić za stosowanie przemocy i w jaki sposób reagować, kiedy stajemy się jej ofiarą.
Jak mówi Małgorzata Paprocka-Woć, zastępca dyrektora placówki – od tego roku szkoła ma też umowę o współpracy z aresztem śledczym.
– U nas w szkole psycholog będzie prowadził treningi dotyczące radzenia sobie z agresją. Dopełnieniem tej edukacji będą wyjścia uczniów do aresztu, gdzie będą mogli spotkać się z osadzonymi – tłumaczy wicedyrektor „Elektryka”.
Szkolenia dla nauczycieli będą odbywały się we wrześniu. Uczestnicy są podzieleni na grupy, nieco inne treści trafią do nauczycieli z przedszkoli, a inne do tych, którzy pracują w szkołach ponadgimnazjalnych. Zajęcia finansuje Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty.