– Poprawa jakości diagnostyki i leczenia, obejmującego także rehabilitację oraz pełną informację o dostępności do świadczeń – to główne cele pilotażowego programu Ministerstwa Zdrowia, który ma poprawić opiekę nad pacjentem onkologicznym – powiedział na naszej antenie profesor Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO.
Jak już informowaliśmy, pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej obejmie w pierwszej kolejności województwo świętokrzyskie i dolnośląskie. W przyszłym roku nabyte doświadczenie zostanie wykorzystane przy wprowadzaniu Krajowej Sieci Onkologicznej na terenie całego kraju.
– Chcemy sprawdzić, jak w większym województwie dolnośląskim i mniejszym świętokrzyskim wygląda prawdziwa diagnostyka i opieka onkologiczna – mówi gość Radia Kielce. Jak podkreślił, pacjent nie powinien być „peselem”, na którym zarabia się pieniądze, tylko podmiotem w systemie, chory musi odczuć, że jego opieka jest skoordynowana – zaznaczył szef Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
W opinii profesora Góździa nie tylko ważna jest liczba wykonanych zabiegów.
– Teraz pytamy, jakie są ich efekty, jak wygląda śmiertelność miesięczna, trzymiesięczna, jakie są wyniki przeżycia roczne i 5-letnie. Czyli pierwszy raz w systemie weryfikujemy jakość tej diagnostyki – podkreślił Stanisław Góźdź.
Pacjent ma być leczony w takim szpitalu, który najlepiej pasuje do stopnia zaawansowania choroby, i który posiada odpowiednie kompetencje. W każdym ośrodku ma działać call center, w którym chory dowie się, gdzie najszybciej wykona badania diagnostyczne, dostanie się do ośrodka wysokospecjalistycznego lub będzie mógł poddać się chemioterapii, czy radioterapii.
Krajową Sieć Onkologiczną będą tworzyć placówki o kilku stopniach referencyjności i specjalizujące się w poszczególnych obszarach terapeutycznych. Nadzór nad nimi będzie sprawowała rada onkologii, a centralną jednostką zostanie instytut onkologii.
Minister zdrowia, Łukasz Szumowski zapowiedział również wyodrębnienie osobnych struktur dla hematoonkologii dorosłych i dzieci.
Utworzenie Narodowego Instytutu Onkologii zapowiedział w swoim expose premier Mateusz Morawiecki. Na początku marca 2018 roku powołano zespół, który miał opracować koncepcję NIO. Zamiast tego eksperci zaproponowali powołanie sieci ośrodków onkologicznych.