– Ameryka i Polska mają głęboką więź dzięki fundamentalnym wartościom, jakimi są wolność, demokracja i tolerancja – mówił podczas uroczystości upamiętniających 17. rocznicę ataków na World Trade Center w Kielcach, Thomas Zia konsul USA ds. polityczno-ekonomicznych.
Ofiary zamachów terrorystycznych uczczono przed pomnikiem Homo Homini w Kielcach. Monument odsłonięto w 2006 roku, w piątą rocznicę ataku na WTC w Nowym Jorku. Jest on pierwszym w Europie pomnikiem, symbolem sprzeciwu wobec terroryzmu.
– Kilka lat temu, kiedy mieszkałem w Stanach Zjednoczonych przeczytałem o pięknej ceremonii w odległym o tysiące kilometrów mieście w Polsce, gdzie ludzie zebrali się, aby upamiętnić ofiary ataków 11 września. Ta ceremonia bardzo mnie wzruszyła, podobnie jak miliony innych Amerykanów. Kiedy Ameryka jest zjednoczona z innymi krajami, takimi jak Polska, to staje się jeszcze silniejsza – powiedział Thomas Zia.
Konsul podziękował jednocześnie mieszkańcom miasta za solidarność wobec wielkiej tragedii, która dotknęła Stany Zjednoczone siedemnaście lat temu.
W trakcie uroczystości list wystosowany przez prezydenta Andrzeja Dudę przeczytał dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa Nad Siłami Zbrojnymi generał brygady Jarosław Kraszewski. W liście prezydent zwrócił uwagę, że 11 września już zawsze będzie kojarzył się z tragicznymi wydarzeniami związanymi z atakiem na World Trade Center.
– Ludzie ludziom odebrali wówczas życie, zdrowie, plany, marzenia i spokój ich bliskich. Odebrano poczucie bezpieczeństwa nam wszystkim. Przywódcom państw, rządów oraz całej społeczności międzynarodowej przyszło zmierzyć się z niezwykle trudnym wyzwaniem jakim jest walka z terroryzmem – pisał w liście prezydent Andrzej Duda.
Wojciech Lubawski, prezydent Kielc inicjator powstania pomnika stwierdził, że to co się wydarzyło 17 lat temu mogło się wydarzyć w każdym miejscu na ziemi. Dlatego upamiętnienie ofiar tamtej tragedii jest naszą powinnością.
– Pytanie, czy może się to kiedyś skończyć, czy ludzie mogą żyć w spokoju? Trudno w to uwierzyć, ale jeśli wszyscy zjednoczymy siły, to pokój jest w naszym zasięgu. Trzeba o to walczyć, trzeba o tym mówić, trzeba wspominać i się o to modlić, aby takie okropności się już nigdy nie działy – dodał prezydent Kielc.
Senator Krzysztof Słoń stwierdził, że współczesny totalitaryzm za nic ma życie pojedynczego człowieka. Miarą sukcesu ludzi, którzy dopuszczają się akcji terrorystycznych jest strach.
– Miarą ich sukcesu jest terror i śmierć i ziemia spowita dymem i kurzem. Ale to nie jest nasza cywilizacja. Nasza cywilizacja, to szacunek dla człowieka, szacunek dla narodów, dla ich odmienności, wolności i możliwości samostanowienia. Nasza cywilizacja oparta jest na demokracji – mówił senator Krzysztof Słoń
Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek zwróciła uwagę, że wszyscy łączymy się z rodzinami ofiar zamachów na WTC, ale także innych miejsc, gdzie dochodziło do ataków terrorystycznych: w Moskwie, Biesłanie czy Madrycie i Londynie.
– Ludzie różnych narodowości, wielu zawodów, wyznający różne religie zginęli z rąk ludzi, którzy twierdzili, że robią to w imię boga. Nie zgadzamy się z tym i mówimy stanowcze nie terroryzmowi – powiedziała Agata Wojtyszek.
Poseł Anna Krupka zauważyła, że w obliczu ataków terrorystycznych mogliśmy zobaczyć, że ludzie potrafią się jednoczyć i solidarnie sprzeciwić się złu. – Zbieramy się przed wyjątkowym pomnikiem, który jest aktem sprzeciwu wobec terroryzmu. Spotykamy się, by powiedzieć – nigdy więcej terroryzmu, by pokreślić, że wolność, tolerancja każdego człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się dobro i wolność drugiego człowieka – dodała parlamentarzystka.
Podczas uroczystości delegacje władz miasta i służb mundurowych złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Odegrano także hymny Polski i Stanów Zjednoczonych. Uroczystościom towarzyszyła oprawa Orkiestry Honorowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Pomnik, przy którym składano znicze i wiązanki kwiatów zaprojektował Adam Myjak. Monument składa się z dwóch siedmiometrowych jedynek pochylonych ku sobie, przeciętych samolotami. Na jednej z nich przymocowywane są tabliczki z nazwami miast, w których miały miejsce zamachy terrorystyczne.