Jeszcze do soboty – 14 września, w Muzeum Dialogu Kultur, można oglądać wystawę „Gdy sztuka spotyka się z polityką”, na której prezentowanych jest ponad 30 obrazów wszechstronnego artysty, jakim był Bolesław Biegas.
Pokazane dzieła podzielone są na trzy cykle: wampiry wojny, obrazy sprzed I wojny światowej oraz ikony polityczne, ten ostatni prezentuje charakterystyczną dla malarza serię portretów sferycznych, która przyniosła Bolesławowi Biegasowi zainteresowanie i uznanie środowiska artystycznego.
Na kieleckiej wystawie pokazano m.in. portret Józefa Piłsudskiego, Franklina Delano Roosevelta, a także Ferdinanda Focha. Wojciech Cedro, asystent muzealny w Muzeum Dialogu Kultur informuje, że portret sferyczny jest bardzo ciekawym zjawiskiem.
– Można uznać, że w ten sposób Bolesław Biegas wyprzedził cały pop-art, który narodził się około 1950 roku – dodał.
W związku z kończąca się wystawą muzeum zorganizowało warsztaty, na których dzieciom i młodzieży przybliżono postać artysty i jego twórczość. Oprócz tego podczas zajęć uczestnicy uczą się podstaw malarstwa i rysunku.
W spotkaniu wzięło udział 29 osób. Młodzież podkreślała, że jest to bardzo dobra alternatywa dla zajęć szkolnych.
– Oprócz nowych informacji, możemy również zaprezentować swoje umiejętności plastyczne i popracować nad kreatywnością i wyobraźnią – mówili.
Kolejne spotkanie odbędzie się 12 września, o godzinie 10.00 w Muzeum Dialogu Kultur.