W Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu trwa przegląd filmów „Rok buntu. 1968 w kinie europejskim”. W tym tygodniu odbędą się bezpłatne projekcje dwóch obrazów.
Dziś o godzinie 17.00. rozpocznie się pokaz filmu „Podpalacze” z 1969 roku, produkcji RFN, w reżyserii i wg scenariusza Klausa Lemka.
Obraz jest swoistym portretem fikcyjnej grupy kolońskich studentów prawa, zbuntowanych przeciwko dominującemu porządkowi. Bohaterowie, przedstawiciele tak zwanego pokolenia ’68 dyskutują o światowej polityce i konieczności kulturowych zmian w Niemczech, w tym rewolucji w świecie akademickim. Podczas gdy jedni ufają sile słowa, inni decydują się na czyny. Nad filmowymi wydarzeniami unosi się duch czasu, przypominający o fascynacji reżysera amerykańską kulturą – jego protagoniści piją Coca-Colę, słuchają muzyki rockowej, lubią pop-art i wyjeżdżają do Nowego Jorku.
W czwartek o godzinie 17.00 odbędzie się projekcja filmu pt. „Ręce do góry” z 1967 roku, produkcji polskiej, w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Jest to jego ostatni obraz nakręcony w Polsce. Po pokazie filmu odbędzie się spotkanie z historykiem dr hab. Piotrem Osęką z Polskiej Akademii Nauk.
Organizatorami przeglądu, na który złożyły się cztery filmy są: Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Czeskie Centrum, Goethe-Institut w Warszawie, Instytut Słowacki i Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach.