W Starachowicach upamiętniono bohaterów, którzy 6 września 1939 roku bronili miasta. Cała uroczystość w ramach obchodów 79 rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyła się w oprawie wojskowej.
Część oficjalna na Rynku rozpoczęła się Apelem Pamięci, wspomniano imiennie obrońców Westerplatte pochodzących ze Starachowic oraz żołnierzy września. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra reprezentacyjna Straży Miejskiej pod przewodnictwem majora Leszka Mieczkowskiego. Po zakończeniu Apelu Pamięci odbył się pokaz musztry wojskowej w wykonaniu gości.
Orkiestra reprezentacyjna Straży Granicznej po raz pierwszy gościła w Starachowicach. Jak podkreślił prezydent miasta Marek Materek, to godne uczczenie bohaterskich przodków, a jednocześnie sposób na pokazanie młodym ludziom atrakcyjności służby wojskowej. Dzięki takim pokazom, jak zaprezentowany w Starachowicach, oficjalne uroczystości patriotyczne zyskują na atrakcyjności, a przez to uczestniczy w nich dużo młodych osób.
Aspekt patriotycznego wychowania młodzieży podkreślali również uczestnicy obchodów rocznicowych. Ich zdaniem, należy dbać o to, aby w spotkaniach patriotycznych brali udział uczniowie.
Orkiestra reprezentacyjna Straży Granicznej składa się z 53 osób, w szyku paradnym jest ich 48, służbę pełnią tu dwie kobiety. Członkowie orkiestry rekrutują się z całej Polski, choć najwięcej muzyków pochodzi z Podhala.
Akcenty góralskie – tematy muzyczne czy choreografia tańców ludowych, wykorzystane są w prezentowanych przez orkiestrę pokazach musztry. O jej wysokim poziomie świadczą międzynarodowe nagrody zdobywane na wielu festiwalach.
Orkiestra reprezentacyjna Straży Granicznej przygotowała także oprawę mszy świętej odprawionej w intencji Ojczyzny, a po nabożeństwie dała koncert pieśni patriotycznych.