W muzeach, instytucjach kultury, a nawet w autobusach komunikacji miejskiej, we wszystkich tych miejscach można było w sobotę usłyszeć fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. To tegoroczna lektura w ramach ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania”.
Kielce:
„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego czytano w Ciekotach, miejscu, gdzie pisarz spędził dzieciństwo. W akcji wzięli udział mieszkańcy oraz żołnierze z Centrum Przygotowania do Misji Zagranicznych w Kielcach.
Fragmenty „Przedwiośnia” w Ciekotach czytało rodzeństwo Jakub i Aleksandra Kołomańscy, uczęszczający do Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II w Masłowie, którzy do „Narodowego Czytania” włączają się już od kilku lat. Uczniowie przyznali, że tegoroczna lektura nie była najłatwiejsza.
– Do wspólnego czytania przygotowywałam się od kilku dni. Było trochę stresu, ale wyszło dobrze – mówiła Aleksandra.
Z kolei Jakub dodał, że przedsięwzięcie bardzo mu się podobało.
– Włączam się w tę akcję od trzech lat, dlatego już specjalnie się nie stresuje. W zasadzie do czytania tekstu przygotowywałem się od piątku. Moim zdaniem, to bardzo dobry pomysł, ponieważ możemy sami się dowiedzieć o twórczości różnych autorów i lepiej zapoznać się z ich dziełami - powiedział Jakub.
Tomasz Lato, wójt Masłowa przyznał, że tegoroczne „Narodowe Czytanie” jest dla gminy wyjątkowe.
– Jesteśmy w sercu Żeromszczyzny, przed symbolicznym dworem rodziny Żeromskich, z widokiem na staw i górę Radostową. To ważne wydarzenie pokazuje, że Stefan Żeromski, jego twórczość i historia cały czas jest tutaj obecna - dodawał Tomasz Lato.
Porucznik Katarzyna Rzadkowska, oficer prasowy Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych z kieleckiej Bukówki przyznała, że żołnierze z chęcią wsparli tę inicjatywę. – Jest to świetna akcja, która łączy przedstawicieli różnych środowisk i zawodów. Dzięki temu możemy się spotkać i wspólnie upamiętniać Żeromskiego, tym bardziej w tym miejscu, z którego pisarz się wywodził – dodaje Katarzyna Rzadkowska.
Czytaniu „Przedwiośnia” w Ciekotach towarzyszyło rozstrzygnięcie konkursu „Moje zdjęcie z książką” ogłoszonego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Masłowie oraz wystawa uczniów i pedagogów IV Liceum Ogólnokształcącego. Dodatkowo przed dworem, kameralny występ dał zespół Filharmonii Świętokrzyskiej oraz dziecięca grupa „Czerwone Jagody”.
W Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego czytana była oryginalna wersja powieści.
Akcja „Narodowego Czytania” odbyła się również w autobusie linii OW. W ciągu pięciu kolejnych kursów są odczytywane były najbardziej znane fragmenty tegorocznej lektury. Lektorami byli pracownicy muzeum. Akcję „Narodowego Czytania” zakończył spacer po Kielcach śladami Stefana Żeromskiego.
Z kolei w Teatrze Żeromskiego fragmenty powieści prezentowali uczestnicy warsztatów teatralnych.
Jędrzejów:
Około 25 mieszkańców Jędrzejowa włączyło się do wspólnego czytania „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego z okazji trwającego w tym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Akcję zorganizowano w jędrzejowskiej Bibliotece Publicznej. Do wspólnego czytania włączyli się m.in. burmistrz Marcin Piszczek, przewodnicząca Rady Miejskiej Maria Barańska, radni, przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich oraz uczniowie jędrzejowskich szkół.
Jak informuje Beata Satro, dyrektor biblioteki, z roku na rok coraz więcej osób chce uczestniczyć we wspólnym czytaniu.
W rolę lektorów wcielili się m.in. Anna Pańtak prezes Stowarzyszenia Jędrzejowski Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Wacław Kędra radny Rady Miejskiej w Jędrzejowie. Jak mówili, to dobry sposób na inne spojrzenie na powieść, którą kiedyś czytali oraz czas na wspólną integrację.
Do wspólnego czytania włączyli się również uczniowie z jędrzejowskiego Gimnazjum nr 2. Jak podkreślali, nie znali powieści „Przedwiośnie”, która jak się okazało, ich zaciekawiła.
– Takie wspólne czytanie poszerza nasz zasób wiedzy z różnych epok – mówili gimnazjaliści.
Sandomierz:
Przez osiem godzin czytano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego w Sandomierzu. Akcję zorganizowano przy Kamienicy Oleśnickich na starówce. Ustawiono tam stoliki i krzesła, przy których siedzieli czytający. Były też miejsca na ławeczkach dla przysłuchującej się publiczności.
Wśród czytających byli m.in. radni, urzędnicy, pracownicy sandomierskich muzeów i biblioteki, mieszkańcy, nauczyciele oraz uczniowie.
Janek i Julia z I LO Collegium Gostomianum powiedzieli nam, że narodowe czytanie to cenna inicjatywa, zachęcająca do sięgnięcia po książkę i przybliżenia sobie postaci autora.
– Należy poznawać naszą literaturę i dzieje naszego kraju – wspólne czytanie temu sprzyja – dodali uczniowie.
Koordynatorka akcji w Sandomierzu Grażyna Milarska poinformowała, że przygotowała do przeczytania na starówce w sumie 129 stron „ Przedwiośnia”, wybierając fragmenty z różnych części książki mówiące o wolności, miłości, marzeniach, polityce.
„Narodowe Czytanie” w Sandomierzu zorganizowano po raz siódmy.
*****
„Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej.