Po raz pierwszy odprawiono nabożeństwo Drogi Krzyżowej przy stacjach, które wybudowano w lesie koło Michniowa. Droga Krzyżowa jest częścią ścieżki edukacyjno-historycznej, która upamiętnia leśników i mieszkańców Michniowa poległych w walkach za ojczyznę. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Nadleśnictwo Suchedniów i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu.
Ewa Kołomańska, historyk Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie, podkreśla, że ścieżka upamiętnia tragiczną historię miejscowości.
– Ścieżka prezentuje także postaci i wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, a także rolę leśników w pierwszej wojnie światowej, czy bitwie warszawskiej. Trasa łączy dwa ważne miejsca historyczne michniowskie mauzoleum z gajówką Władysława Wikły, gdzie przebywali partyzanci. Były to także pierwsze zabudowania, które spalili Niemcy podczas pacyfikacji Michniowa. W poświeceniu Leśnej Drogi Krzyżowej uczestniczyli parlamentarzyści, samorządowcy, a także mieszkańcy.
Zdaniem Marii Zuby, posłanki Prawa i Sprawiedliwości, jest to wyjątkowy sposób upamiętnienia wszystkich tych, którzy polegli w walce o wolność naszego kraju.
– Jesteśmy im winni pamięć i modlitwę, dlatego poświęcenie tego miejsca jest naszym wyrazem modlitwy i szacunku, dla tych którzy oddali życie za Polskę – dodaje.
Osoby uczestniczące w drodze krzyżowej podkreślały, że jest to bardzo dobry sposób na kultywowanie historii przodków. Zdaniem pani Barbary, jest to szczególne istotne zwłaszcza dla młodego pokolenia.
– Tutaj spoczywa rodzina Władysław Wikły, który był moim stryjem. Dla mnie i mojej rodziny było to szczególnie ważne, aby uczestniczyć w tej uroczystości – dodaje.
Piotr Fitas, nadleśniczy Nadleśnictwa Suchedniów informuje, że prace przy wykończeniu Leśnej Drogi Krzyżowej w Michniowe trwały półtora roku.
– Jest to hołd i wotum dla wszystkich leśników, którzy zginęli na przestrzeni dziejów w obronie ojczyzny i mieszkańców Michniowa, którzy polegli w czasie II wojny światowej – dodaje.
Uroczystości otwarcia ścieżki edukacyjno-historycznej zakończyła polowa msza święta w miejscu, gdzie znajdowała się leśniczówka gajowego Władysława Wikło. Trasa edukacyjno-historyczna Leśna Droga Krzyżowa w Michniowie ma 607 metrów i prowadzi od Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej do polany, na której znajdowała się gajówka.