Niewykluczone, że w skarżyskich zakładach Mesko będą produkowane rakiety SkyCeptor wykorzystywane przez system obrony przeciwlotniczej Patriot. Rozmowy na ten temat toczą się podczas Międzynarodowych Targów Przemysłu Obronnego w Kielcach.
O takich planach mówił podczas konferencji prasowej John Baird, wiceprezes Raytheon.
Pocisk SkyCeptor to rozwinięcie rakiety Stunner, w 2016 roku wprowadzanej do uzbrojenia Sił Obronnych Izraela. Według deklaracji Raytheona, ma być on zdolny do zwalczania pocisków balistycznych „krótkiego do średniego zasięgu”, a także rakiet manewrujących i innych celów aerodynamicznych.
Podczas pierwszego dnia podpisano także umowy o szkoleniu żołnierzy obsługujących baterie Patriot, które mają być podstawą systemu obrony powietrznej Wisła, oraz o dostawie modułów łączności.
Pełnomocnik ministra obrony ds. programu Wisła płk Michał Marciniak podkreślił, że pierwsza z umów dotyczy szkolenia polskiego personelu baterii Patriot, które ma się rozpocząć w 2020 r. w Stanach Zjednoczonych.
Druga, przewiduje szkolenie w Polsce przez specjalistów amerykańskich obsad pierwszej baterii, w tym zgrywanie bojowe na poziomie dywizjonu.
Trzecia umowa dotyczy dostawy terminali MIDS, które zapewniają łączność w systemie Link 16 towarzyszy zawartej w marcu głównej umowie na zestawy Patriot.
Program obrony powietrznej Wisła, którego podstawą mają być zestawy Patriot, podzielono na dwie fazy. Umowę w sprawie pierwszego etapu podpisano pod koniec marca. Kontrakt zakłada sprzedaż Polsce przez USA zestawów obrony powietrznej Patriot z obecnie dostępnym radarem o ograniczonym polu obserwacji, pociskami PAC-3 MSE i będącym w opracowaniu systemem
Nasz kraj zamierza kupić łącznie osiem baterii systemu Patriot, przy czym w pierwszym etapie dostarczone mają być dwie baterie za przeszło 16 mld zł. Pierwsza ma przyjechać do Polski w 2022 roku.