Instytut Kultury Spotkania i Dialogu w Kielcach organizuje przegląd filmów „Rok protestu. 1968 w kinie europejskim”. 4 września odbędzie się projekcja czeskiego filmu „Ptaszki, sieroty i głupcy”. Przegląd zakończy, 13 września, produkcja pt. „Ręce do góry” i spotkanie z dr. hab. Piotrem Osęką – historykiem z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Instytucje reprezentujące cztery kraje: Polskę, Czechy, Słowację i Niemcy przedstawiają wspólną panoramę tamtego czasu, widzianą przez pryzmat filmów fabularnych. Kino lat sześćdziesiątych pokazuje ważną i jednoczącą rolę sztuki: szukania nowych form wyrazu, odważnej estetyki, wyzwalania się z kagańca konwencji stylistycznych. Rok 1968 jest nie do pomyślenia bez filmowych „nowych fal”. Na tle rewolucyjnego ducha ówczesnego kina, dzisiejsze fabuły okazują się zaskakująco tradycyjne. A we współczesnych wspomnieniach tamtych lat wybrzmiewa nuta nostalgii, tęsknoty za rewoltą i zaangażowaną młodzieżą.
Po pięćdziesięciu latach od polskiego Marca i francuskiego Maja, Praskiej Wiosny i niemieckiej rewolty studenckiej też wstrząsają turbulencje polityczne. Zmiany wywołane protestem tamtego pokolenia były trwałe, lecz dziś odchodzi ono z kultury i polityki. Ustępuje miejsca ludziom, którzy wychowali się w innej Europie. Jak poradzić sobie z dziedzictwem 1968 roku? Co pamiętamy do dziś, a o czym zdążyliśmy zapomnieć? Filmy pokazywane podczas przeglądu dają wieloznaczne odpowiedzi, ale i prowokują do dalszych pytań.
Program:
4 września, godz. 17.00: „Stokrotki”, 1966, Czechosłowacja
6 września, godz. 17.00: „Ptaszki, sieroty i głupcy”, 1969, Czechosłowacja
11 września, godz. 17.00: „Podpalacze”, 1969, Republika Federalna Niemiec
13 września, godz.17.00: „Ręce do góry”, 1967, Polska
Po pokazie spotkanie odbędzie się spotkanie z historykiem dr hab. Piotrem Osęką z Polskiej Akademii Nauk.
Organizatorami przeglądu są: Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Czeskie Centrum, Goethe-Institut w Warszawie, , Instytut Słowacki, Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach.Rok protestu. 1968 w kinie europejskim
Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny.