We Włoszczowie odbyły się 18. Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie. Wydarzenie zbiegło się w tym roku ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości i 20 rocznicą powstania województwa świętokrzyskiego.
Święto plonów tradycyjnie rozpoczął przemarsz korowodu dożynkowego spod budynku urzędu gminy do kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gdzie w południe odprawiona została uroczysta msza święta. Po nabożeństwie odbyła się procesja, podczas której poświęcone zostały wieńce dożynkowe.
Jak co roku gospodarzem święta plonów był marszałek województwa świętokrzyskiego – Adam Jarubas. Jak stwierdził, najbardziej cieszy go zauważalny w ostatnich latach powrót tradycji ludowych.
Jak mówiła obecna na uroczystościach wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, obchody dożynkowe odnoszą się do sprawy ważnej nie tylko dla rolników, ale przede wszystkim dla każdego mieszkańca naszego kraju. Zaznacza, że to dzięki ich pracy, Polacy każdego dnia mają dostęp do zdrowej, smacznej żywności.
Jak stwierdził Grzegorz Dziubek, burmistrz Włoszczowy, dożynki to także okazja do zacieśniania więzów międzyludzkich i możliwość obcowania z polską kulturą ludową.
Całość imprezy odbyła się na stadionie włoszczowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Na stoiskach oprócz szerokiej gamy wyrobów regionalnych przygotowanych m.in. przez członków sieci „Dziedzictwo kulturalne świętokrzyskie” oraz przedstawicieli świętokrzyskiego oddziału Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Tradycyjnego, prezentowało się wiele instytucji kultury, nauki i zdrowia. Swoje stoiska miały m.in. Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, i Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne.
Na scenie zaprezentowały się liczne zespoły ludowe. Punktem kulminacyjnym dożynek było rozstrzygnięcie wojewódzkiego konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.
Odwiedzającym podobała się organizacja imprezy. Jak mówili, to w końcu dożynki wojewódzkie i trzeba pokazać się z jak najlepszej strony.