Tereny po dawnej walcowni w Nietulisku w gminie Kunów będą rewitalizowane. Na obszarze 16 hektarów ma powstać ośrodek edukacyjny, naukowo-badawczy i turystyczny. Już teraz organizowane są imprezy, które mają promować to miejsce i przybliżać jego hutnicze tradycje.
Nietulisko już w czasach przedchrześcijańskich było miejscem wytopu żelaza. W okresie Staropolskiego Okręgu Przemysłowego działała tam walcownia. Do tradycji hutniczych chcą powrócić pasjonaci i badacze epoki żelaza.
Jak mówi Lech Łodej, burmistrz Kunowa, teren walcowni od lat był zaniedbany. Gmina skomunalizowała działki, które wcześniej należały do Skarbu Państwa.
– Turystycznie to będzie duży krok do przodu dla gminy, jak i powiatu. To jeden z elementów układanki krzemiennego szlaku, czy szlaku żelaza. Wszystkie te elementy są bardzo spójne – mówi burmistrz.
Na początek w miejscu dawnego zbiornika przy walcowni na obszarze 10 hektarów planowane jest utworzenie wioski, pokazującej życie pierwszych metalurgów. Stworzona zostanie autentyczna wioska rzymska z okresu przeworskiego.
Jarosław Kuba z Lokalnej Grupy Działania Krzemienny Krąg mówi, że rozpoczęły się pierwsze prace. Wycięte zostały krzewy i drzewa, zbierane są śmieci, których przez lata nazbierało się bardzo dużo. – Znaleźliśmy chyba tonę opon – dodaje Jarosław Kuba.
Do czasu zakończenia inwestycji odbywać się będą wydarzenia pokazujące życie w starożytności. Najbliższe imprezy, warsztaty rzemiosła antycznego odbędą się 8, 9 oraz 15 i 16 września – informuje Andrzej Przychodni ze Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego. Jedną z atrakcji będzie budowa pieca garncarskiego, czy pieca do wytopu żelaza. Ponadto pojawią się ciekawostki dotyczące wyrobu piwa w starożytności czy używania polnych roślin w kuchni.
Pomysłodawcy informują, że powstaje już koncepcja zagospodarowania terenu. W przyszłym roku pojawi się pierwszy obiekt. Będzie to chata z okresu przeworskiego. Cały projekt ma zakończyć się w 2030 roku. Jego koszt, to 30 milionów złotych. Zagospodarowany teren zostanie wydzierżawiony Fundacji Żelazna Kolebka, którą będzie współtworzyć Krzemienny Krąg i Świętokrzyskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego.