Zrekonstruowany pokój ucznia z okresu wojennej konspiracji, oryginały czasopism, a także historia walki kieleckiego aktora Wiesława Gołasa z okupantem. Od 1 września w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na kieleckim Wzgórzu Zamkowym będzie można podziwiać wystawę „Kielce i Kielecczyzna podczas II wojny światowej”.
Odnowiona ekspozycja powstała z okazji 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wystawa ukazuje rzeczywistość wojenną i działalność konspiracyjną w Kielcach przez pryzmat więzienia przy Zamkowej. Składa się z czterech części: życie codzienne, tajne nauczanie, konspiracja i walka z okupantem oraz getto kieleckie i kielczanie ratujący Żydów przed zagładą.
Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej mówi, że celem wystawy było jak najwierniejsze i najdokładniejsze pokazanie fragmentów życia kielczan w trakcie okupacji niemieckiej. Przedstawione są zarówno wojenne realia, jak i próby pogodzenia ich z codziennością.
Jak przyznaje Rafał Nowak, dyrektor Wzgórza Zamkowego w Kielcach, największą trudnością okazało się takie rozmieszczenie eksponatów, aby na niewielkiej przestrzeni pokazać cały obraz wojennej rzeczywistości.
– Trudnością nie było znalezienie eksponatów, tylko znalezienie miejsca na wystawienie ich wszystkich. Całą dostępną dla nas przestrzeń spokojnie można byłoby wypełnić zaledwie jednym z wielu obszarów II wojny światowej, które staraliśmy się przedstawić – mówi.
Jolanta Białek, współautorka wystawy zaznacza, że przebudowana sala ekspozycyjna będzie pozwalała na jeszcze dokładniejsze przestawienie historii ludzi w trakcie okupacji. Dodaje, że choć ekspozycja skierowana jest głównie do młodzieży, to każdy będzie mógł znaleźć na niej coś ciekawego.
Na wystawie można oglądać używane w czasie II wojny światowej na co dzień przedmioty, m. in.: młynek do mielenia mąki, opakowania, przedwojenne podręczniki wykorzystywane w tajnym nauczaniu, zabawki, oryginalne egzemplarze ówczesnej prasy propagandowej, środki opatrunkowe.
Pokazywane są unikatowe zdjęcia kieleckich ulic, pochodzące z niemieckich archiwów. Jedno z pomieszczeń zaaranżowano na pokój, w którym odbywało się tajne nauczanie. Są też wizerunki i nazwiska ówczesnych nauczycieli i uczniów, którzy zginęli. Część wystawy poświęcono kieleckiemu gettu i kielczanom, którzy pomagali Żydom, za co później zostali uznani „Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata”.
Wystawa pokazująca kielecką rzeczywistość w trakcie II wojny światowej dostępna będzie na Wzgórzu Zamkowym każdego dnia z wyjątkiem poniedziałków. Powstała za sumę 40 tysięcy złotych i została w całości sfinansowana z budżetu gminy Kielce i Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.