W tym roku rodzice po raz pierwszy będą mogli skorzystać ze wsparcia rządowego programu „Dobry start”, zakładającego wypłacenie 300 złotych dla każdego ucznia.
Do rozpoczęcia roku szkolnego zostało kilka dni. To ostatni moment na przygotowanie wyprawki dla uczniów, a w związku z tym księgarnie i sklepy papiernicze przeżywają prawdziwe oblężenie. Uczniowie szkół podstawowych i ostatniej klasy gimnazjum mogą liczyć na darmowe podręczniki. Młodzież szkół średnich musi się zaopatrzyć w książki we własnym zakresie. To powoduje, że koszty są niemałe.
Pani Dorota, mama trójki córek, z których dwie uczą się w szkole podstawowej, a jedna w liceum, mówi, że całkowity koszt wyprawki w szkole podstawowej jest niższy niż w liceum. Natomiast w roku szkolnym to starsza córka wydaje mniej pieniędzy, ponieważ nie ma tylu okazji i wyjazdów jak w podstawówce, a dodatkowo potrafi sama zaoszczędzić.
– W szkołach średnich, to przede wszystkim podręczniki do języków obcych są bardzo drogie, a także wszystkie repetytoria przygotowujące do matury. One obciążają rodziców. Na samym początku roku szkolnego, jest jeszcze bardzo dużo składek: na ubezpieczenie, na radę rodziców. Dlatego w tym roku, „300+” bardzo pomogło, jest to dla mnie ulga – podkreśla mama uczennic.
Pani Alicja, mama dwóch córek, w tym roku będzie musiała zakupić podręczniki dla córki, która pójdzie do pierwszej klasy liceum. Koszt samych podręczników wyniesie około 500 złotych. Jak zauważa, świadczenie „dobry start” to duża pomoc, lecz nie pokryje w pełni kosztów wyprawki dla starszej córki.
– W tym roku będę musiała wydać więcej na książki dla dziecka uczącego się w szkole średniej. Będzie to wydatek rzędu 800-1000 złotych w zależności od potrzeb. Natomiast dziecko uczące się w gimnazjum będzie miało jeszcze książki darmowe i tam pieniądze wydam jedynie na ćwiczeniówki. To jest ogromna pomoc, ponieważ odciąga rodziców od dodatkowego zajęcia wyszukiwania i zamawiania książek. Interesuje nas tylko zakup ćwiczeniówek, zeszytów i reszty wyposażenia – zaznacza pani Alicja.
Całkowity, średni koszt wyprawki szacowany jest na 600 złotych.