Trafiły do Polski z Tadżykistanu, Czeczenii, a także Ukrainy. Na co dzień mieszkają w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie. Dzieci zza wschodniej granicy dzisiaj odwiedziły Kielce, aby poznać bliżej nasz region.
Poznawanie stolicy województwa rozpoczęło się od zwiedzania Muzeum Zabawek i Zabawy. Następnie dzieci przeszły do siedziby Teatru „Kubuś”, aby wziąć udział w warsztatach teatralnych. Podczas zajęć zaznajomiły się ze sceną lalkową, ale również różnymi zakątkami teatru, garderobą i działem technicznym.
W kolejnych dniach zaplanowano m. in. wizytę w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich, gdzie odbędą się warsztaty na temat polskich symboli narodowych. Poprzez taki spacer edukacyjny, dzieci nie tylko dowiedzą się więcej o mieście i jego zabytkach, ale również o polskiej kulturze. Zwieńczeniem wszystkich zajęć będzie stworzenie ogromnej pocztówki z podróży, którą dzieci wykonają wspólnie.
Dzieciom bardzo podoba się w Polsce. Trzydniowa wizyta w Kielcach, to drugi etap projektu „Ojczyzny” realizowanego przez Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”, który poprzez działania twórcze i wykorzystanie dziedzictwa narodowego integruje dzieci z różnych kręgów kulturowych. Podczas pierwszego etapu dzieci spędzały czas na półkoloniach artystycznych w Łukowie, gdzie poznawały tajniki sztuk wizualnych, a także działań aktorskich i muzycznych.
Elżbieta Rojek ze Stowarzyszenia „Dla Ziem” współpracującego z ośrodkiem dla uchodźców w Łukowie, twierdzi, że takie warsztaty bardzo pomagają tym osobom.
– Często tego nie widać po dzieciach, ale bardzo łatwo można to zauważyć u ich rodziców, którzy poprzez takie spotkania zaczynają mieć znajomych, rozmawiają z nowymi osobami. Po prostu przestają się czuć wykluczonymi ze społeczeństwa – dodała.
Zwieńczeniem obu części projektu będzie krótki film dokumentalny, który następnie zostanie zaprezentowany uczestnikom zajęć i ich rodzinom oraz pedagogom i nauczycielom kieleckich placówek szkolno-wychowawczych jako przykład „dobrych praktyk” integracyjnych.
Projekt jest realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna”.