14 szkół z województwa świętokrzyskiego zostało laureatami konkursu „Godność, wolność, niepodległość” organizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Resort dofinansuje najciekawsze szkolne projekty poświęcone jubileuszowi stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Największe wsparcie, w wysokości 10 tysięcy złotych, otrzyma Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Jak mówi Henryka Cisowska dyrektor placówki, szkoła w ramach uroczystości rocznicowych przygotowała mnóstwo inicjatyw. Wspólnie z pałacykiem Henryka Sienkiewicza zaplanowano wystawy pamiątek, zdjęć i listów związanych z odzyskaniem niepodległości. Poza tym uczniowie szkoły pojadą na wycieczki śladem Józefa Piłsudskiego, odwiedzą między innymi Jędrzejów, Warszawę, ale też Kielce, gdzie zaplanowano wizytę w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.
Jak dodaje Henryka Cisowska, w szkole odbędą się też sesje popularnonaukowe: „Polska droga do wolności” oraz debata uczniów na temat dwóch wizji niepodległości – Józefa Piłsudskiego oraz Romana Dmowskiego.
– Wszystko chcemy zakończyć biegiem niepodległościowym oraz koncertem pieśni patriotycznych. Cały ten projekt organizujemy wspólnie ze społecznością lokalną. Do współpracy zaprosiliśmy Stowarzyszenie Kobiet „Jagienka” z Oblęgorka, Stowarzyszenie „Skałka” z Oblęgorka, Pałacyk Henryka Sienkiewicza oraz Ochotniczą Straż Pożarną z Oblęgorka – mówi.
Wśród laureatów ministerialnego konkursu jest również I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju, które otrzyma prawie 10 tysięcy złotych. Mariusz Zaręba, nauczyciel placówki informuje, że w ramach uroczystości upamiętniających odzyskanie niepodległości w szkole odbędzie się wystawa na cześć jej pierwszego patrona, czyli Józefa Piłsudskiego. Inicjatyw jest więcej.
– Planujemy na przełomie września i października happening historyczno-sportowy, w którym wezmą udział wszystkie buskie szkoły, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Żuawi Śmierci oraz kuracjusze i mieszkańcy miasta - mówi Mariusz Zaręba.
Młodzież z Buska odwiedzi też miejsca związane z historią walk I Brygady Legionów – między innymi Opatowiec i Nowy Korczyn.