Przedstawiciele miast partnerskich Kielc spotkają się na przełomie sierpnia i września w stolicy regionu świętokrzyskiego. W trakcie trzydniowego szczytu samorządowcy wezmą udział w wydarzeniach kulturalnych, gospodarczych i sportowych. Goście będą także uczestniczyć w uroczystym wręczeniu Kielcom prestiżowej nagrody Rady Europy. Wyróżnienie zostało przyznane przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy.
W tym roku, Kielce jako jedyne polskie miasto otrzymało tę nagrodę. Poza stolicą Świętokrzyskiego trafiła ona do sześciu miast z Niemiec, Francji, Włoch, Ukrainy i Litwy. Jak informuje prezydent Kielc Wojciech Lubawski, wyróżnienie jest efektem wieloletniej pracy Urzędu Miasta oraz innych instytucji, na rzecz krzewienia wartości europejskich, idei tolerancji i braterstwa. Ceremonia wręczenie odznaczenia odbędzie się w 31 sierpnia w Sali Portretowej Pałacu Biskupów Krakowskich.
– Chcemy się trochę pochwalić przed swoimi miastami partnerskimi, że dostajemy taką nagrodę. Chociaż jedno z nich – Gotha – ma już takie wyróżnienie. Przyjadą przedstawiciele praktycznie wszystkich naszych miast partnerskich. Zależy nam na tym, żeby oni się też poznali między sobą, nawiązali współpracę, bo dzięki temu możemy otrzymać efekt synergii w różnych obszarach. Myślę, że to będzie takie kolejne Święto Kielc, bo oni przyjadą do nas poznawać miasto, rozmawiać, bawić się. Będzie takie symboliczne zakończenie wakacji – podkreśla Wojciech Lubawski.
Zdaniem prezydenta, będzie to doskonała okazja do turystycznej promocji regionu. Ponadto, podczas trzydniowego szczytu odbędą się spotkania gospodarcze, między innymi w Kieleckim Parku Technologicznym. Konferencja dotyczyć będzie tworzenia warunków do rozwoju przedsiębiorczości.
– Będziemy się chwalić, co osiągnęliśmy, będziemy pokazywać to, co zrobiono w parku technologicznym, ale również w czasie konferencji, będziemy rozmawiać na temat możliwości współpracy, pozyskiwania partnerów w miastach partnerskich i myślę, że KPT jest dobrym instrumentem do tego, żeby taką współpracę nawiązywać – dodał prezydent Kielc.
Jak mówi Wojciech Lubawski, gospodarczo Kielce najbardziej ściśle współpracują z ukraińską Winnicą.
– Musimy pamiętać, że mamy wiele wspólnych przedsięwzięć, nasz najbogatszy Polak – Michał Sołowow wybudował tam ogromną fabrykę Barlinka. Ukraińcy wiedzą, że jest to fabryka właściciela z Kielc. Także kielecki Fabet tam będzie budował parkingi i myślę, że efekt tej współpracy jest naprawdę konkretny. Myślę jednak, że z Gotha też mamy różnego rodzaju efekty, chociażby odlewnie np. w Starachowicach – zaznacza Wojciech Lubawski.
Przedstawiciele miast partnerskich wezmą udział m.in. w koncercie charytatywnym na Kadzielni, zorganizowanym dla wsparcia chorych dzieci. Wystąpią bracia Golcowie oraz zespół Trebunie Tutki. W czasie międzynarodowego spotkania będą miały miejsce także dwa wydarzenia z dalekowschodnim rodowodem. Na dużej scenie Kieleckiego Centrum Kultury i w szkole muzycznej odbędą się wieczory kultury chińskiej. Udział w tych wydarzeniach jest bezpłatny. Na spektakl 1 września wstęp obywać się będzie na podstawie bezpłatnych zaproszeń, które można odbierać w kasach KCK. Natomiast wejście na koncert w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach ma charakter wolny.
Poza tym, w ramach wydarzenia odbędzie się także międzynarodowy turniej koszykówki. Impreza zostanie zorganizowana w hali sportowej klubu AZS UJK. Do Kielc przyjadą drużyny z Izraela, Słowenii oraz Ukrainy.
Delegacja miast partnerskich przyjedzie do stolicy regionu 31 sierpnia. Wizyta potrwa 3 dni. Wśród miast partnerskich Kielc są m.in. niemieckie Gotha, ukraińska Winnica, a także węgierski Budapeszt-Czepel.