Dzieci pochodzące z Ukrainy, Tadżykistanu i Czeczenii, na co dzień mieszkające ze swoimi rodzinami w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie, odwiedzą w najbliższy piątek Kielce, aby poznać bliżej miasto oraz polską kulturę.
Ich trzydniowa wizyta w Świętokrzyskiem to drugi etap projektu „Ojczyzny” realizowanego przez Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”. Artyści chcą poprzez działania twórcze i pokazywanie polskiego dziedzictwa historycznego integrować dzieci z różnych kręgów kulturowych. W pierwszej części programu dzieci spędzały czas na półkoloniach w Łukowie. Poznawały tam tajniki działań aktorskich i muzycznych.
Koordynator projektu Hanna Świętnicka zaznacza, że można już mówić o pierwszych efektach programu.
– Przede wszystkim dzieci się otworzyły i zobaczyły, że ograniczeniem dla zabawy jest tylko ich wyobraźnia i chęci – dodała Hanna Świętnicka.
Trzydniowy pobyt w Kielcach rozpocznie się od zwiedzania Muzeum Zabawek i Zabawy. Dzieci odwiedzą też Muzeum Narodowe, gdzie wezmą m.in. udział w warsztatach. W dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich będą poznawać polskie symbole narodowe oraz legendy, m.in. tę o Lechu, Czechu i Rusie. Poza tym poznają Muzeum Wsi Kieleckiej i zasiądą na widowni podczas IV Wakacyjnego Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART!
Zwieńczeniem projektu będzie krótki film dokumentalny, który następnie zostanie zaprezentowany uczestnikom projektu i ich rodzinom, ale także pedagogom i nauczycielom kieleckich placówek szkolno-wychowawczych jako przykład „dobrych praktyk” integracyjnych. Projekt jest finansowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.