Uczniowie szkół podstawowych po raz pierwszy po reformie będą zdawali egzamin kończący naukę. Harmonogram egzaminów przedstawił dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Jak mówi Danuta Zakrzewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi testy sprawdzające potrwają trzy dni, pierwszy z języka polskiego odbędzie się 15 kwietnia. Egzaminu na zakończenie ósmej klasy nie będzie można nie zdać, ale od jego wyniku będzie zależało, czy absolwenci dostaną się do dobrej szkoły średniej.
– Po raz pierwszy będziemy sprawdzać osiągnięcia ósmoklasistów w dziedzinie języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Ten egzamin będzie różnił się od egzaminu gimnazjalnego, bowiem w obu typach szkół uczniowie mają inną podstawę programową - tłumaczy dyrektor łódzkiej OKE.
Sylwester Ozga, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 w Kielcach jest pewien, że w nadchodzącym roku szkolnym Centralna Komisja Egzaminacyjna zorganizuje spotkania z nauczycielami i dyrektorami podstawówek, podczas których przekazane zostaną wytyczne oraz wymogi testu. Sam termin egzaminu kończącego ósmą klasę ocenia pozytywnie.
– My i tak robimy wcześniej egzaminy wewnętrzne, żeby nauczyciele i uczniowie zyskali wiedzę o tym, nad czym muszą jeszcze popracować - mówi Sylwester Ozga.
Centralna Komisja Egzaminacyjna podała również terminy egzaminów gimnazjalnych. W środę 10 kwietnia trzecioklasiści zmierzą się z testami z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego. Dzień później czeka ich egzamin z matematyki i przedmiotów przyrodniczych, natomiast w piątek z języka obcego.
Sesja maturalna w 2019 roku rozpocznie się w poniedziałek 6 maja od egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Egzaminy maturalne potrwają do 25 maja.