Barwny korowód, ludowa muzyka i regionalne przysmaki – te i wiele innych atrakcji czekało na gości dożynek gminnych w Nowej Słupi. Święto Plonów rozpoczęła msza w kościele św. Wawrzyńca, po której uczestnicy w korowodzie dożynkowym przeszli do Centrum Kulturowo-Archeologicznego.
W trakcie uroczystości otwierających święto plonów odczytane zostały listy od premiera Mateusz Morawieckiego, wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek i poseł Prawa i Sprawiedliwości Anny Krupki.
Andrzej Gąsior, wójt Nowej Słupi, powiedział, że dożynki są przede wszystkim świętem rolników, sadowników i ogrodników, ale – jak dodał – stanowczo zbyt często ich wysiłki i rola w gospodarce są niedoceniane.
Na gości czekały między innymi występy lokalnych artystów ludowych, gry dla najmłodszych oraz stoiska z regionalnymi specjałami.
Gwoździem programu było zbiorowe odczytanie fragmentów tegorocznej Lektury Narodowej, czyli „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, po którym na scenie wystąpił zespołu „Sołtyski”. Wybrano również najpiękniejszy wieniec dożynkowy.
Jako pierwszy na scenie wystąpił zespół „Chełmowianki”. Jak stwierdziła pani Anna, jego członkini – uczestnictwo w tegorocznych dożynkach w Nowej Słupi jest dla zespołu przede wszystkim ogromnym zaszczytem i obowiązkiem względem rolników.
Jak co roku w święcie plonów uczestniczyli mieszkańcy z całego regionu.
– Lubimy tu przychodzić. Najbardziej podoba nam się muzyka, zabawy i konkursy, ale też jesteśmy po to, żeby popodziwiać tegoroczne wieńce dożynkowe – mówili.
Na zakończenie organizatorzy przygotowali dla uczestników zabawę taneczną przy rytmach znanych utworów ludowych.
Obchody Święta Plonów odbędą się m.in. w gminach: Piekoszów, Stopnica, Busko-Zdrój, Opatowiec, Nowy Korczyn, Działoszyce, Michałów, Górno, Chęciny, Daleszyce, Masłów, Łagów i Sitkówka-Nowiny oraz Sędziszów, Wilczyce i Nowa Słupia.
Święto Plonów to ukoronowanie całorocznej pracy rolników i symboliczne podziękowaniem za ich trud.