Płonie katedra św. Jana, kościół Marii Panny i część Ratusza na pl. Teatralnym. W nocy oddział batalionu Czwartaków wysadził placówkę niemiecką w „Czerwonym Domu” na ul. Rybaki.
Ciężkie walki na Śródmieściu w rejonie: Towarowej, Wroniej, Grzybowskiej. Skutecznie odparto atak czołgów i piechoty na ul. Królewskiej i Marszałkowskiej.
Na ulicach stolicy pojawia się zarządzenie Okręgowego Delegata Rządu nakazujące powołanie obwodowych i domowych komitetów samopomocy, które zajmowałyby się funkcjami przeciwlotniczymi i przeciwpożarowymi, a także dbałyby o porządek, bezpieczeństwo i czystość. Jednak działania takie, ludność podjęła już w pierwszych dniach Powstania.
Zginął pierwszy listonosz poczty powstańczej – harcerz Zbigniew Banaś. Miał 16 lat.
W drukowanym na Starym Mieście „Kurierze Stołecznym” ukazuje się tekst napisanej na Woli przez Józefa Szczepańskiego ps. „Ziutek” piosenki „Pałacyk Michla”.
Polskie Radio nadało pierwszą słyszalną w Londynie audycję z Powstańczej Warszawy.
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 30 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.