Po raz 12. na Rynku Głównym w Krakowie odbywa się Dzień Pińczowa. Lokalne firmy i instytucje, koła gospodyń wiejskich oraz ludowi artyści promują się w stolicy Małopolski na 42. Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej. Wydarzenie rozpoczęło się tradycyjnie od korowodu wokół Rynku, który poprowadziła Orkiestra Dęta z pińczowskiej Szkoły Muzycznej.
Następnie 200-osobowa reprezentacja gminy Pińczów, a także przedstawiciele gmin Michałów, Bejsce i Wodzisław przenieśli się przed wieżę ratuszową, gdzie ulokowana jest scena. Na niej przez cały dzień swoje umiejętności prezentować będą lokalne grupy artystyczne i kapele ludowe.
Burmistrz Włodzimierz Badurak podkreśla, że z roku na rok, coraz więcej mieszkańców zainteresowanych jest udziałem w imprezie. Jego zdaniem całodniowa prezentacja jest idealną okazją do promocji Pińczowa i całego regionu. Dodaje, że dużym powodzeniem cieszą się co roku konkursy związane z Ponidziem.
– Mieszkańcy Krakowa i turyści mogą wygrać nagrody w postaci voucherów na pobyt weekendowy w Pińczowie, w trakcie którego gwarantujemy im bezpłatne atrakcje np. przejazdy motorówką po zalewie czy Ciuchcią Ekspres Ponidzie – tłumaczy burmistrz.
Pińczów nawiązał współpracę z krakowskim ratuszem w 2007 roku. Jej owocem była impreza przypominająca o tym, że Kraków otrzymał prawa miejskie na prawie magdeburskim w podpińczowskiej Koperni. Przy tej okazji prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zaprosił po raz pierwszy pińczowian na Targi Sztuki Ludowej.
W Krakowie prezentują się m.in. kapele Koperniacy, Swoje Chłopy, zespół Ponidzie Maćka Sobonia i Pińczowski Klub Polskiej Sztuki Walki „Signum Polonicum”. Dzień Pińczowa w Krakowie potrwa do godziny 18.00. Zakończy go występ Kapeli Stefana Wyczyńskiego z Lubczy.