Do wyborów samorządowych pozostało 57 dni. Nad prawidłowym przebiegiem procesu wyborczego oprócz członków komisji obwodowych mogą czuwać także mężowie zaufania.
Jak informuje Adam Michcik, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Kielcach, mężem zaufania może zostać osoba pełnoletnia mająca czynne prawo wyborcze, która nie kandyduje w wyborach. Mężami zaufania nie mogą zostać urzędnicy wyborczy, członkowie komisji wyborczych, a także pełnomocnicy w wyborach.
Jak możemy zostać mężem zaufania?
Mężów zaufania desygnują komitety wyborcze przez swoich pełnomocników. Chęć pełnienia funkcji męża zaufania należy zgłosić bezpośrednio do właściwego komitetu wyborczego. Następnie pełnomocnicy wyborczy wydają zaświadczenia mężom zaufania, którzy zostają oddelegowani do danej komisji.
Każdy komitet ma prawo zgłosić kilku mężów zaufania do jednej obwodowej komisji wyborczej, którzy mogą zmieniać się w trakcie głosowania.
Jakie kompetencje ma mąż zaufania?
Mężowie zaufania mają prawo być obecni i obserwować wszystkie czynności obwodowych komisji wyborczych. Swoje uwagi i zastrzeżenia mogą zgłaszać na bieżąco, bądź też wnieść je do protokołu wyborczego. Mężowie zaufania mają także prawo uczestniczyć w przewożeniu i przekazywaniu protokołu do właściwej komisji wyborczej, wyższego szczebla.
Mężowie zaufania w przeciwieństwie do członków obwodowych komisji wyborczych nie pobierają diet, za swoją pracę.
Przypomnijmy, 21 października wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zadecydujemy wówczas także o składzie rad gmin, powiatów i sejmików województw. Od jesiennych wyborów samorządowych rady i sejmiki będą wybierane na 5-letnią, nie jak wcześniej na 4-letnią kadencję. Ograniczona do dwóch została natomiast liczba kadencji prezydentów miast, wójtów i burmistrzów.