Po ogłoszeniu przez premiera Mateusza Morawieckiego daty wyborów samorządowych oficjalnie rozpoczęła się kampania. Kandydaci na radnych miejskich, powiatowych i do sejmików wojewódzkich oraz na prezydentów, burmistrzów i wójtów mogą zgłaszać chęć ubiegania się o mandaty.
– Państwowa Komisja Wyborcza już w środę zarejestrowała pierwsze komitety – poinformował na antenie Radia Kielce Adam Michcik, dyrektor świętokrzyskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. – Szczegóły, dotyczące warunków startu, rejestracji komitetów znaleźć można na stronie internetowej PKW. Tam można pobrać stosowne druki potrzebne zainteresowanym. W razie jakichkolwiek wątpliwości jesteśmy do dyspozycji – powiedział gość Radia Kielce.
Adam Michcik poinformował, że poszczególne komitety mają czas na rejestrację tylko do poniedziałku, 27 sierpnia, w godzinach urzędowania delegatury, od 7.30 do 15.30.
Kandydat na radnego nie musi mieszkać na terenie okręgu wyborczego, w którym będzie startować. Wystarczy, że widnieje w rejestrze wyborców danej gminy.
Adam Michcik zaznaczył, że osoby, które chcą ubiegać się o fotel wójta, burmistrza lub prezydenta miasta mogą dodatkowo starać się o mandat radnego tylko w tej gminie. Nie mogą natomiast ubiegać się o mandat radnego powiatu czy też sejmiku województwa.
Obwody wyborcze muszą mieć co najmniej 500 mieszkańców, a maksymalnie 4 tysiące. Lokale do głosowania będą miały te same siedziby, co w poprzednich wyborach.
– Osoby, które 21 października będą przebywały poza miejscem zameldowania nie mogą oddać głosu. Na przykład studenci powinni w tym celu wrócić do swoich okręgów. Natomiast osoby niepełnosprawne mogą zagłosować korespondencyjnie, ale po uzyskaniu zaświadczenia od odpowiedniego organu. Podczas wyborów samorządowych są wyznaczone obwody odrębne, między innymi w szpitalach. Osoby chore i niepełnosprawne mogą najpóźniej na pięć dni przed głosowaniem wybrać właściwy dla siebie obwód – zaznaczył Adam Michcik.