15 sierpnia wspominany jest udział polskich chłopów w walkach o niepodległość. Dzień Czynu Chłopskiego upamiętnia włościan walczących w wojnie polsko-bolszewickiej. Według różnych szacunków żołnierze pochodzenia chłopskiego mogli stanowić około 70 procent sił polskich. Centralne uroczystości odbyły się w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie.
Kustosz sanktuarium ksiądz Zbigniew Stanios podkreśla, że coroczne obchody są wyrazem wdzięczności dla mieszkańców wsi walczących o niepodległość. Sanktuarium w Kałkowie, wsi typowo rolniczej, jest dobrym miejscem do wspomnienia zasług polskich chłopów.
W Golgocie Martyrologii Narodu Polskiego, monumentalnej budowli znajdującej się na terenie sanktuarium, jest Panteon Chłopów Polskich. To jedyne takie miejsce w Polsce. Znajdują się tam tablice z nazwiskami osób najbardziej zasłużonych dla stanu chłopskiego i z chłopów się wywodzących. W tym miejscu odbyła się druga część uroczystości. Złożono kwiaty i odśpiewano „Rotę”.
Organizator uroczystości Dariusz Dąbrowski podkreślał, że była to okazja do przypomnienia najwybitniejszych postaci: Wincentego Witosa czy Stanisława Mikołajczyka. Ich rola dla rozwoju kraju była ogromna, obejmowała wiele działań wśród nich zarówno walkę o niepodległość, jak i pracę nad poprawą życia chłopów, na przykład poprzez tworzenie uniwersytetów ludowych.
Obecnie święto ma znacznie skromniejszą oprawę, niż przed laty. Poza mieszkańcami województwa świętokrzyskiego na uroczystość przybyła jednak delegacja z Opoczna. Ponad 40 osób w strojach regionalnych w Kałkowie świętowało 15 sierpnia.
Dzień Czynu Chłopskiego został ustanowiony w 1936 roku. Przez wiele lat obchody centralne odbywały się w Radzyminie. Od 2000 roku organizowane są w Kałkowie-Godowie.