Ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami wydał dzisiaj IMGW dla województwa świętokrzyskiego. W czwartek prognozowana temperatura w regionie może wynieść maksymalnie 30-34 st. w dzień, minimalna – 18-21 st. w nocy.
Ponadto ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.
Takie samo ostrzeżenie wydano dla 14 innych województw: zachodniopomorskiego (oprócz powiatów nadmorskich), pomorskiego, warmińsko-mazurskiego (oprócz powiatów wschodnich), podlaskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, zachodniej części woj. lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Z kolei w Lubuskiem obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia upałem. Termometry w dzień wskażą tam maksymalnie od 32 st. do 35 st. W nocy minimalna temperatura to 18-21 st.
Jak bezpiecznie przetrwać upały we wcześniejszych komunikatach na Twitterze przypomina Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Jak informuje RCB, należy ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić – jeśli nie ma takiej potrzeby – z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy. Nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu: przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.
Przypominamy także, że w czasie upałów pracodawcy powinni zapewnić pracownikom napoje. O obowiązkach pracodawców w czasie gorących dni informowaliśmy tutaj.
Policja: kierowcy w czasie upałów powinni być ostrożniejsi
– W czasie upałów kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność – ocenił nadkom. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Jego zdaniem jazda w pełnym słońcu i przy wysokiej temperaturze powietrza powoduje szybsze zmęczenie i dekoncentrację.
– W czasie upałów szybciej następuje zmęczenie, dlatego kierowcy powinni robić sobie częstsze i dłuższe przerwy w trasie, zaopatrzyć się w wodę, częściej sprawdzać stan ogumienia pojazdu – mówi nadkom. Radosław Kobryś.
Dodał, że w chwili, kiedy słońce nawet w najmniejszym stopniu nie jest osłonięte przez chmury powoduje szybsze zmęczenie wzroku. Dodatkowym niebezpieczeństwem jest nagłe chowanie się słońca za budynkami i drzewami.
– Najgorszym niebezpieczeństwem przy tego typu pogodzie jest to, że kontrast między cieniem a światłem jest tak ogromny, że kierowcy nie widzą co dzieje się w cieniu, czy tam ktoś nie stoi, nie leży, nie parkuje, nie jedzie rowerem. W takich sytuacjach może dojść do tragedii – ostrzega Radosław Kobryś.
Dodatkowe, jego zdaniem, niebezpieczeństwo stanowią przelotne deszcze.
– Jeśli spadnie jakiś deszcz, to nawierzchnia staje się niemal tak śliska jak lód, ponieważ przelotny, krótkotrwały deszcz nie jest w stanie zmyć warstwy gumy z opon, która znajduje się na asfalcie – dodaje Kobryś.
Policjant przypomina również o przygotowaniu do podróży najmłodszych uczestników ruchu drogowego, a przede wszystkim zaopatrzeniu się w wodę oraz uprzedzeniu dzieci, że podróż może w takich warunkach potrwać dłużej.
– Jazda w takiej pogodzie daje poczucie złudnego bezpieczeństwa. Słońce świecące non stop w taki sam sposób męczy wzrok, a jeśli wzrok jest zmęczony, to nie jest wystarczająco czujny i może nie wychwycić innego uczestnika ruchu – dodaje Kobryś.