Od kilku dni towarzyszą nam coraz wyższe temperatury, a synoptycy ostrzegają, że apogeum upałów dopiero nastąpi. Jak skutecznie chronić się przed słońcem? Nakrycie głowy i odpowiednie nawodnienie organizmu to kluczowe elementy, o których należy pamiętać.
Równie istotna jest ochrona skóry, przy pomocy kremów z filtrami UV. Pominięcie tego kroku może wiązać się z niebezpiecznymi skutkami dla skóry. Pytani przez nas kielczanie najczęściej odpowiadali, że dobrym sposobem na uniknięcie promieni słonecznych podczas plażowania są parasole, a sposobem na orzeźwienie – zimne napoje.
Hubert Szczechla, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przestrzega przed gaszeniem pragnienia napojami alkoholowymi. Wyjaśnia, że nie są dobrym sposobem na nawodnienie organizmu, ponieważ wypłukują z niego magnez. Apeluje także, aby pod wpływem alkoholu nie wchodzić do wody, ponieważ połączenie nietrzeźwości z kąpielami jest najczęstszą przyczyną utonięć.
Nieodzowne w czasie wypoczynku na słońcu są kremy do opalania z filtrem. Ich skuteczność nie zależy od ceny. Najważniejszą kwestią w ich doborze jest rodzaj filtra i data ważności. Przed wyjazdem na wczasy należy kupić nowy krem, ponieważ preparat z przekroczonym terminem ważności może negatywnie wpłynąć na naszą skórę.
Doktor Katarzyna Krekora-Wollny tłumaczy, że wybór kremu powinien zależeć przede wszystkim od pogody. W upalne dni, którym towarzyszą silne promienie słoneczne, warto skorzystać z kremu z najwyższym filtrem, czyli tzw. „piećdziesiątką”, kiedy temperatura jest niższa, można użyć „trzydziestki”. Filtrów – 15 i 10 możemy używać wtedy, gdy nasłonecznienie jest minimalne.
Kolejną, bardzo istotną kwestią jest odcień karnacji. Im skóra jaśniejsza, tym większej ochrony potrzebuje.
Jak podkreśla lekarka, jedna warstwa kremu nie wystarcza. Należy pamiętać, aby co jakiś czas powtórnie posmarować całe ciało, nie zapominając o ustach, które również potrzebują ochrony przed słońcem.