Sarmackie portrety, między innymi: Anny Marii Wielopolskiej, Marii Zofii ze Śleniawskich, a także Jana Klemensa Branickiego można zobaczyć na wystawie „Czołem mości Panowie” w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.
Sarmackie portrety kobiet i mężczyzn, powstałe w XVII i XVIII wieku, to jednak tylko część nowej ekspozycji. Łącznie prezentuje ona prawie 70 eksponatów z okresu staropolskiego, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach. Całość podzielono na pięć części: portret sarmacki, strój, uczta, wojna oraz obrzęd pogrzebowy.
Oprócz dzieł malarskich, na wystawie można zobaczyć uzbrojenie, elementy ubioru i szkło, z którego korzystała ówczesna szlachta.
Sarmackie portrety zostały powieszone w miejscu sześciu grafik Stefana Della Belli, prezentujących wyjazd poselstwa polskiego do Rzymu w 1633 roku, a także litografii z wizerunkami najznamienitszych polskich dowódców wojskowych, wykonanych przez Antoine Maurina i Daniela Schulza.
Kurator wystawy, Piotr Walczyk informuje, że taka zmiana była konieczna.
– Powodem jest dbałość o muzealia, które nie mogą być wystawiane na działanie światła przez dłuższy czas – dodaje.
Ekspozycja „Czołem mości Panowie!” jest udostępniona dla zwiedzających w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku do 28 października.