Świętokrzyskie będzie jednym z czterech województw, w których przeprowadzony zostanie pilotaż zmian w organizacji opieki onkologicznej w Polsce. Ich koncepcję opracowało Ministerstwo Zdrowia.
Jak zapowiedział Łukasz Szumowski, minister zdrowia, usprawnienie działań ma doprowadzić do stawiania możliwie szybkiego i precyzyjnego rozpoznania choroby, zwiększenia wykrywalności nowotworów we wczesnych stadiach, właściwego kwalifikowania chorych do określonej metody leczniczej.
Jak informuje profesor Marcin Pasiarski, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, proponowane przez resort zdrowia zmiany przyczynią się do zmniejszenia powikłań w chorobach onkologicznych.
– Te zmiany są odpowiedzią na głos środowiska, które już od wielu lat mówiło o tego typu konieczności. Zgodnie z założeniami mają one zmniejszyć umieralność, obniżyć zachorowalność na nowotwory i zwiększą poprawę jakości życia u pacjentów z nowotworami - dodaje Marcin Pasiarski.
Nowa organizacja systemu opieki onkologicznej ma także umożliwić zagubionemu obecnie pacjentowi odnalezienie się w systemie. Każdy chory będzie miał swojego koordynatora, który znajdzie za niego miejsce, w którym pacjent wykona badania i podda się leczeniu.
W ramach nowych rozwiązań proponowanych przez Ministerstwo Zdrowia, w każdym województwie mają powstać mniejsze ośrodki nastawione na konkretne leczenie.
– Program zakłada również to, że w kraju powstaną mniejsze ośrodki, które będą świadczyły znacznie mniejsze usługi, np. tylko chemioterapię, czy radioterapię i które będą rozproszone w poszczególnych województwach. Będą pod nadzorem większych ośrodków. Dzięki temu chory będzie mógł leczenie prowadzić bliżej swojego domu. Tak się już dzieje w naszym regionie, np. w Szpitalu Powiatowym w Starachowicach działa oddział chemioterapii - dodaje profesor Pasiarski.
Pilotaż zmian w organizacji opieki onkologicznej w Polsce ma się rozpocząć w tym roku, natomiast nowe założenia mają zostać wprowadzone do 2020 roku.