Mieszkańcy Kielc mogą ponownie składać wnioski o dopłaty na wymianę starych pieców. Zainteresowanie programem było na tyle duże, że władze miasta zdecydowały się zwiększyć pule dotacji o dodatkowe 100 tysięcy złotych.
Prezydent Kielc Wojciech Lubawski zapowiada, że jeśli zainteresowanie programem będzie jeszcze większe to ratusz przed zimą ponownie zwiększy finansowanie dla tych inwestycji.
– Daliśmy 100 tysięcy złotych, aby zobaczyć czy zmienił się rynek. Nie widzę przeszkód, aby zwiększyć to finansowanie do 200, czy nawet 300 tysięcy złotych. Warunkiem jest to, aby byli chętni na wymianę starych instalacji grzewczych. Będziemy namawiać ludzi do korzystania z ekologicznych źródeł ogrzewania, ponieważ świeże powietrze jest bardzo ważne, a wszyscy chcemy żyć w zdrowym środowisku – dodaje prezydent.
Grzegorz Wnuk, dyrektor wydziału zarządzania energią w kieleckim urzędzie miasta, przypomina, że aby skorzystać z dopłat należy wypełnić wniosek oraz złożyć dokument potwierdzający, że jest się właścicielem nieruchomości. Druki można znaleźć na stronie urzędu miasta. Wnioskodawca powinien otrzymać zwrot pieniędzy w ciągu 21 dni od zrealizowania inwestycji.
Przy podłączeniu do sieci ciepłowniczej można ubiegać się o zwrot 5 tysięcy złotych, przy instalacji gazowej 4 tysięcy. W tym roku nowością jest możliwość wymiany starego pieca na kotły opalane peletem – dotacja będzie wynosić 3 tysiące złotych. Tyle samo w przypadku montażu pomp ciepła, czy elektrycznego urządzenie grzewczego.
Program miejskich dopłat do wymiany starych pieców funkcjonuje od 2015 roku. Od tego czasu w mieście udało się zlikwidować około 400 starych pieców. Potrzeby wciąż są bardzo duże. Urzędnicy szacują, że tzw. „kopciuchy” ogrzewają jeszcze około 6 tysięcy budynków w mieście. Natomiast w całym województwie starych pieców jest ponad 200 tysięcy.
Sytuacje może poprawić nowy rządowy program „Czyste Powietrze”. Od pierwszego września w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska mieszkańcy będą mogli uzyskać dopłaty na termomodernizację domów i wymianę pieców grzewczych na bardziej ekologiczne, ale także na wymianę okien, drzwi, a nawet na przygotowanie audytu energetycznego, czyli analizy co trzeba zrobić w domu, aby poprawić jego wydajność energetyczną.