Mesajah, chór TGD, raper Tau i Piotr Restecki – między innymi tacy artyści zaśpiewali dla kieleckiej publiczności w Amfiteatrze na Kadzielni. U ich boku wystąpili także laureaci sobotnich przesłuchań konkursowych. Koncert galowy 3. edycji Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej „Alleluja czyli Happy Day” mimo deszczowej pogody cieszył się dużym zainteresowaniem.
Amfiteatr był wypełniony po brzegi. Na widowni zasiedli głównie młodzi ludzie, ale nie brakowało także rodzin i osób starszych. Przyjechało również wielu słuchaczy spoza Kielc i regionu świętokrzyskiego.
Większość młodych ludzi pytana o muzykę chrześcijańską nie ukrywała, że jest im ona bliska. Mówili, że daje dużo energii, jest bardzo pozytywna i nastrojowa, a przede wszystkim pozwala się zbliżyć do Boga. Jak dodawali, ten koncert pokazał, że młodzi ludzie umieją się świetnie bawić.
Zdaniem księdza Dariusza Kowalczyka, przewodniczącego zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, do młodych najłatwiej dotrzeć właśnie przez śpiew. – Obserwowałem różne koncerty i zauważyłem, że bardzo ważne jest to, aby był to śpiew pozytywny, o wartościach, taki jak śpiew chrześcijański, który jest wprost chwaleniem Boga. Ten festiwal prezentuje takie właśnie piosenki. Co ciekawe, jest to przekazywane w skrajnie różnych gatunkach muzycznych, od poezji śpiewanej i śpiewu przy wiolonczeli, aż po pełny band z chórem i orkiestrą, jak np. gospel – dodał.
W koncercie wzięła udział m. in. wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. Jak powiedziała, pokazuje on, że stereotyp mówiący o tym, że młodzież odsuwa się od Boga jest nieprawdziwy. – Mamy doskonałą młodzież. Ja miałam okazję widzieć w jak cudowny sposób w sobotę bawili się, chwaląc Jezusa. To pokazuje, że potrzebują wartości, bliskości Boga, ułożonego świata, który jest wymagający, ale jednocześnie dający ogromną radość – powiedziała Agata Wojtyszek.
Wiceprezydent Kielc Andrzej Sygut był zaskoczony tym, że mimo fatalnej pogody Kadzielnia zapełniła się praktycznie po brzegi. Jak powiedział, to dowód na to, że jest to impreza na tyle ważna dla kielczan, że nawet deszcz i burza nie są w stanie ich zatrzymać w domach. Dodał, że według niego muzyka chrześcijańska w dzisiejszych czasach niesie za sobą dokładnie ten sam przekaz, co 2 tysiące lat temu. – Dekalog i kazanie na Górze, to są te wartości, które stały się wartościami europejskimi i myślę, że one się przez te tysiąclecia świetnie broniły, pozwoliły zbudować najwspanialszy okres w dziejach ludzkości. Myślę, że to daje optymizm i sens życia - zaznaczył Andrzej Sygut.
Wydarzenie zorganizowały: miasto Kielce, urząd wojewódzki i kuria diecezjalna. Patronat honorowy nad festiwalem objął biskup kielecki Jan Piotrowski.