W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach otworzono pracownię diagnostyki i leczenia chorób plamki żółtej. To część oka, która odpowiada za ostre i wyraźne widzenie.
Jak informuje Michał Biskup, kierownik Kliniki Okulistyki, na zwyrodnienie plamki żółtej zapada coraz więcej osób. 25 lat temu z powodu niewyraźnego widzenia do szpitala zgłaszało się w ciągu roku kilku chorych. Natomiast obecnie to kilkanaście osób w miesiącu. Na razie nie wiadomo jakie są tego przyczyny, ale nie wykluczone, że są to czynniki związane ze środowiskiem, w którym żyjemy.
– Schorzenie najczęściej dotyczy obu oczu. Narażone są na nie głównie kobiety, niebieskookie blondynki. Cierpią na nie również pacjenci, którzy mają obciążenia genetyczne, czy osoby, których dieta jest uboga w luteinę, jak również osoby, które palą papierosy i mają nadciśnienie – wylicza Michał Biskup.
Dotychczas w szpitalu na Czarnowie nie było takiego miejsca, w którym osoby cierpiące na zwyrodnienie plamki żółtej mogły w sposób szybki uzyskać pomoc.
– Celem powstania pracowni było to, by maksymalnie skrócić czas od momentu diagnozy do wdrożenia leczenia. Zwyrodnienie plamki żółtej nie jest wyleczalne, ale im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym dłużej jesteśmy w stanie utrzymać go w lepszym zdrowiu – wyjaśnia Michał Biskup.
Pracownia diagnostyki i leczenia chorób plamki żółtej mieści się na parterze głównego budynku Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. By móc skorzystać z pomocy trzeba mieć skierowanie od okulisty.