Nieznane fakty z procesu beatyfikacyjnego Mistrza Wincentego Kadłubka, status majątkowy Cysterskiego Opactwa w XVI w. i opis granic Jędrzejowa z XVIII w – o tym można przeczytać w książce pt. „Dziedzictwo Wincentego Kadłubka. Cystersi – miasto – region od średniowiecza do współczesności”. Książka została wydana z okazji 800–lecia przybycia Wincentego Kadłubka do Jędrzejowa. Jest pokłosiem konferencji naukowej, która z okazji jubileuszu odbyła się w marcu.
Jak mówi Krzysztof Ślusarek z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w wydawnictwie znajdują się informacje, rozszerzające treści głoszone podczas sympozjum. Na uwagę zasługują szczególnie teksty krakowskich historyków i historyków literatury poświęcone zupełnie dotąd nieznanym aspektom procesu beatyfikacyjnego Wincentego Kadłubka, jaki toczył się w Rzymie w XVII i XVIII w. Opisany jest m.in. przebieg procesu beatyfikacyjnego, świadkowie, których przesłuchiwano z punktu widzenia prawa kanonicznego.
Ponadto historycy literatury poddali analizie kilka okolicznościowych utworów, które w tym czasie napisał Mistrz Wincenty. – Są również teksty z dziejów samego Jędrzejowa i klasztoru cysterskiego, np. analiza statusu majątkowego opactwa w XVI w. – dodaje naukowiec.
Niektóre artykuły zawierają obszerne aneksy źródłowe, w których zamieszczono nieznane szerzej dokumenty. Jeden z nich to opis granic Jędrzejowa, sporządzony w 1792 r. w trakcie procesu sądowego między klasztorem, a magistratem o prawo do niektórych gruntów. To rzecz nieznana, więc warto do tego sięgnąć – mówi Krzysztof Ślusarek.
Książka „Dziedzictwo Wincentego Kadłubka” nie jest dostępna na rynku księgarskim. Trafia przede wszystkim do publicznych i szkolnych bibliotek za pośrednictwem Urzędu Miejskiego. Miłośnicy historii mogą ją także uzyskać w Jędrzejowskim Towarzystwie Kulturalno-Naukowym oraz w redakcji Gazety Jędrzejowskiej.