Ochrona przed klęskami żywiołowymi, wsparcie w organizacji rynku rolnego oraz rozwój wsi w oparciu o nowe materiały i technologie – to trzy założenia „Planu dla Wsi” ogłoszonego przez premiera Mateusza Morawieckiego – poinformowała dziś w Jędrzejowie świętokrzyska poseł PiS Anna Krupka.
Jak dodała „Plan dla wsi” przewiduje też większe dofinansowanie do paliwa rolniczego. Producenci będą mogli kupić bez akcyzy 100 litrów paliwa na hektar. Na stabilizowanie rynków rolnych, poziom cen płodów oraz promocje i eksport polskiej żywności korzystnie wpłynie nowatorskie rozwiązanie – utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego.
Zdaniem poseł Krupki będzie to alternatywą dla firm przejętych w ramach złodziejskiej prywatyzacji na początku okresu transformacji. – To za rządów SLD-PSL w latach 90. wiele ważnych zakładów spożywczych i przetwórczych zostało sprywatyzowanych m.in. zakład SAMBOR z powiatu sandomierskiego, w którym udziały miał działacz PSL, długoletni wójt Samborca Witold Garnuszek – powiedziała parlamentarzystka.
„Plan dla Wsi” stawia też na zdrową polską żywność. Zdaniem poseł Krupki to bardzo dobra informacja dla rolników z powiatu jędrzejowskiego i całego regionu świętokrzyskiego, gdzie żywność jest bardzo wysokiej jakości, ekologiczna i pozbawiona GMO. Produkcja takiej żywności otrzyma większe wsparcie poprzez wzmocnienie roli producentów, zapewnienie skutecznej promocji, wsparcie rozwoju rolnictwa ekologicznego, promocje gospodarstw ekologicznych oraz wprowadzenie oznaczenia produktów żywnościowych zawierających GMO i zapewnienie skutecznego systemu kontroli.
„Plan dla wsi” stawia na sprzedaż bezpośrednią i rolniczy handel detaliczny. Chodzi o rozszerzenie legalnej sprzedaży nieprzetworzonej i przetworzonej w gospodarstwach żywności np. do restauracji, stołówek, gospodarstw agroturystycznych, czy lokalnych sklepów. W ramach handlu detalicznego zwiększona zostanie kwota wolna od podatku przy sprzedaży płodów rolnych z 20 do 40 tysięcy złotych, a po przekroczeniu tej kwoty rolnika będzie obowiązywać niski podatek w wysokości 2%. Sprzedaż detaliczna nie będzie wymagała zezwolenia, tylko zgłoszenia do odpowiedniej inspekcji.
Poseł Anna Krupka uważa, że teraz przyszła kolej na polskie rolnictwo. Jak powiedziała w wielu aspektach już wprowadzona została dobra zmiana m.in. w polityce społecznej, prorodzinnej, prodemograficznej, dotyczącej osób niepełnosprawnych i w gospodarce poprzez wprowadzenie Programu Odpowiedzialnego Rozwoju premiera Mateusza Morawieckiego.
– Dostaliśmy Polskę jako ciężko chorego pacjenta, którego obecnie leczymy, wprowadzamy kolejne zmiany, a przed nami jeszcze czas rekonwalescencji. Dzisiaj przyszła kolej na polskie rolnictwo, które było zaniedbywane przez partię, która ludowość ma w nazwie, która przez lata zezwalała na sprzedaż polskich przetwórni, zakładów przetwórczych, polskich chłodni i która nie reagowała na problemy rolników. Na to nie ma naszej zgody, ponieważ dla nas rolnictwo jest priorytetem, dlatego nie zgadzamy się na politykę prowadzoną przez rząd PSL- PO, który był obrócony plecami nie tylko do małych miast powiatowych, ale również do rolników i polskiej wsi, które była dla nich Polską D. Dlatego w trybie pilnym wprowadzany jest Plan dla Wsi” – mówiła poseł Anna Krupka.