Wojewoda świętokrzyski zawiadomiła Prokuraturę Rejonową w Opatowie o możliwości popełnienia przestępstwa przez włodarzy trzech gmin z powiatu opatowskiego. Chodzi o podanie przez nich zawyżonej liczby mieszkańców gmin do wiadomości Krajowego Biura Wyborczego. Miało to służyć zwiększeniu liczby mandatów do Rady Powiatu, w okręgu, w skład którego wchodzą te samorządy.
Dzięki temu ruchowi jeden mandat z okręgu drugiego, obejmującego Baćkowice, Iwaniska i Lipnik przejdzie na rzecz okręgu trzeciego z gminami: Ożarów, Tarłów i Wojciechowice. Z tego rejonu pochodzi starosta Bogusław Włodarczyk z PSL.
W maju Rada Powiatu przyjęła uchwałę zmieniającą liczbę mandatów. Przeciw tej decyzji głosowali radni Prawa i Sprawiedliwości. Zwracali oni uwagę, że okręgi: pierwszy i drugi mają po pięć mandatów, z kolei okręg trzeci będzie miał ich już siedem.
Radny Tomasz Staniek z klubu Prawa i Sprawiedliwości informuje, że jego klubowi koledzy skontrolowali sprawozdania dotyczące liczby mieszkańców za ostatni kwartał 2017 roku. Liczby podane do Krajowego Biura Wyborczego znacząco różnią się w trzech wymienionych gminach, od danych wysyłanych np. do Ministerstwa Cyfryzacji czy Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.
– To dziwne, że w innych gminach sprawozdawczość się nie różni, np. w gminie Sadowie zgadza się co do osoby, w Opatowie różnią się o cztery osoby, tymczasem w Tarłowie różnica, to aż 224 osoby, a w gminach Ożarów i Wojciechowice po 50 osób – mówi radny.
Jak dodaje Tomasz Staniek, szczególną uwagę zwraca gmina Tarłów, w której podczas ostatnich wyborów samorządowych miało dojść do nieprawidłowości wyborczych. Wciąż trwa proces w tej sprawie, w związku z czym wójt i sekretarz gminy są zawieszeni w pełnieniu obowiązków.
Z kolei Krzysztof Hajdukiewicz radny PiS z gminy Lipnik informuje, że radni powiatowi Polskiego Stronnictwa Ludowego zagłosowali tam za tym, aby ich okręg stracił mandat.
– W gminie Lipnik, z tego co wiem, w ostatnim roku liczba ludności się zwiększyła, dlatego zdziwiło mnie, że to w okręgu wyborczym starosty liczba radnych została zwiększona – mówi radny.
Wyborcy z powiatu zaskarżyli uchwałę do Komisarza Wyborczego w Kielcach, ale ten odrzucił wniosek. W uchwale na stronie Państwowej Komisji Wyborczej czytamy m.in., że Rada Powiatu zgodnie z prawem przyjęła uchwałę, a „komisarze wyborczy nie mają obowiązku analizowania wystąpień innych organów do jednostek samorządu terytorialnego, nawet jeżeli dotyczą one danych dotyczących liczby mieszkańców”. Mieszkańcy odwołali się od tej decyzji, a Krzysztof Hajdukiewicz poinformował Świętokrzyski Urząd Wojewódzki o możliwości popełnienia przestępstwa.
Diana Głownia, rzecznik wojewody, potwierdza, że taka informacja wpłynęła i wojewoda przekazała ją do dalszego rozpatrzenia odpowiednim służbom.
– Do wojewody trafiła informacja o możliwości popełnienia przestępstwa, polegającego na nieprawidłowym sporządzeniu list głosujących, a także ewentualnym poświadczeniu nieprawdy przez funkcjonariusza publicznego – informuje Diana Głownia.
W związku z tym wojewoda przekazała do Prokuratury Rejonowej w Opatowie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.
Tomasz Kamiński, zarządzający Tarłowem po zawieszeniu poprzedniego wójta twierdzi, że sprawa nie jest mu znana, ale obiecuje zweryfikowanie rozbieżności.