Rok 2019 będzie rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego zdecydował dziś polski Sejm. Wśród parlamentarzystów, którzy przygotowali projekt uchwały w tej sprawie jest Maria Zuba, świętokrzyska poseł Prawa i Sprawiedliwości. Jak mówi, w przyszłym roku minie 100 lat od urodzin wybitnego pisarza.
Twórca spędził dzieciństwo w Kielcach. Ukończył Państwowe Gimnazjum im. Mikołaja Reja, czyli obecne I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego. Jego rodzina była związana z Suchedniowem. Jak podkreśla poseł Maria Zuba, Herling-Grudziński był nie tylko wielkim pisarzem, ale też człowiekiem wielkiej odwagi. – W uzasadnieniu oraz w dyskusji podnoszono, że miał odwagę, aby w czasach totalitaryzmu i przemocy pisać o wartościach, poszukiwać prawdy. Dawał świadectwo cierpień więźniów sowieckich łagrów. Dawał też nadzieję, że istniejące zło musi minąć – mówi Maria Zuba.
20 maja 2009 roku, w 90 rocznicę urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, na ścianie kamienicy nr 52 przy ulicy Henryka Sienkiewicza w Kielcach, społeczny komitet obchodów tej rocznicy, powołany z inicjatywy Radia Kielce odsłonił pamiątkową tablicę autorstwa rzeźbiarza – Sławomira Micka. Jak podkreślał wówczas Janusz Knap, prezes Radia Kielce, ten dzień świadczy o tym, że w Kielcach szanuje się swoich wielkich obywateli, ale też zwykłych ludzi.
W ubiegłym roku, w Radiu Kielce prezentowaliśmy reportaż dokumentalny autorstwa Ryszarda Kozieja, poświęcony Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu. Znalazły się w nim nagrania wybitnego pisarza, który w roku 1990 odbierał honorowe obywatelstwo Kielc. Zadedykował je Stefanowi Żeromskiemu. Jak twierdził, autor „Syzyfowych prac” wywarł na niego ogromny wpływ w młodości. – Myśmy żyli tym Żeromskim, szukaliśmy jego śladów, dyskutowaliśmy o nim. To był nasz pisarz – mówił wówczas.
Gustaw Herling-Grudziński jest autorem między innymi „Innego Świata”, literackiego opisu pobytu w Gułagu na Syberii. Sam przeżył piekło stalinowskich łagrów. Po wyjściu na wolność, w 1942 roku wstąpił do armii generała Władysława Andersa. Walczył w bitwie pod Monte Cassino, za co został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. Po wojnie, w 1945 roku został emigrantem politycznym, współtworzył i redagował paryski miesięcznik Kultura. Zmarł 4 lipca 2000 roku.