Od poniedziałku (23 lipca) przez dwa tygodnie mieszkańcy północnych osiedli Kielc będą pozbawieni ciepłej wody. Rozpoczyna się kolejny etap modernizacji wschodniej magistrali ciepłowniczej.
Anna Niedzielska, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, zapowiada, że włączenie inwestycji w system cieplny potrwa do 5 sierpnia. Wszystkie prace będą prowadzone w systemie ciągłym, czyli 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.
– Od poniedziałku nie będzie dostaw ciepłej wody dla pięciu osiedli. Utrudnienia dotyczą mieszkańców osiedli Na Stoku, Słoneczne Wzgórze, Świętokrzyskie, Uroczysko II i Nowy Bocianek, którzy korzystają z ciepłej wody użytkowej – dodaje Anna Niedzielska.
Z utrudnieniami muszą się też liczyć kierowcy. Od dziś na ulicy Warszawskiej, na wysokości osiedla Uroczysko, będzie obowiązywało ograniczenie ruchu na jednym z pasów jezdni. MPEC wykorzysta przerwę technologiczną również na przebudowę sieci pod tą ulicą.
– Kierowcy poruszający się ulicą Warszawską muszą liczyć się także z ograniczeniem prędkości i przeniesieniem ruchu na jeden pas jezdni na wysokości pawilonów handlowych na Uroczysku. Jest to konieczne, aby zbudować nowe zasilanie tego osiedla z magistrali – wyjaśnia rzecznik kieleckiego MPEC.
Mieszkańcy, z którymi rozmawiał reporter Radia Kielce, przyznają, że dwutygodniowa przerwa w dostawach ciepłej wody jest dla nich dużym dyskomfortem. Ubolewają jednocześnie, że inwestycji nie da się wykonać w krótszym czasie. Wiele osób przyznaje jednak, że jest już przygotowana na niedogodności. Niektóre osoby wiedząc o problemach zaplanowały sobie w tym czasie urlopy poza miastem. Inne, które pozostaną na ten czas w swoich domach, przyznają, że już teraz mają przygotowane dodatkowe naczynia, w których będą podgrzewać wodę na kuchenkach gazowych.
Magistrala Wschód przy ulicy Warszawskiej w ostatnich latach była najbardziej awaryjnym fragmentem sieci ciepłowniczej dodatkowo położonym w większości na gruntach prywatnych. Zarząd MPEC planował przebudowę od 2013 roku, prace rozpoczęto w 2016 roku. Pierwsze trzy z czterech zadań, na które podzielono realizację inwestycji, to koszt rzędu 7 milionów złotych. Inwestycje finansowane są przez spółkę z własnego budżetu.